- FESTIVAL TRAMPSKÉ, COUNTRY A FOLKOVÉ HUDBY -

Názory a ohlasy na ukončení Dostavníku

Václav Souček

Díky, Vám oběma, Vašim dětem a dětem Vašich dětí.
Zasloužíte si všechno nejlepší a pevné zdraví měrou vrchovatou.

Stvořili jste (aniž jste to tušili) báječnou úsečku mnoha životů naší věčně hašteřivé společnosti.

Opatrujte se a odolávejte!

Alena – divoženka

Poslouchám Sandyho Noska, jak se loučí s Dostavníkem. Vzpomínám s ním a říkám si: Bože do této doby já se snad ani nehodím.

Potřebuji věřit v lásku a dobro. Té víry bylo na Dostavníku plno. Dala se nabrat do kapsy a schovat na dny všední.

Moc děkuji za všechny ty roky nejen tobě Pavle, ale i Marcelce a Martince. S přáním pevného zdraví s láskou děkuje Alena.

Eliska Vit

Ahoj Aligátore, moc nás mrzí, že Dostavník už nebude. Byla to naše srdeční záležitost. Obrečeli jsme to, ale chápeme, že vše jednou končí.

Budeme na něj s láskou vzpomínat Tobě všichni moc děkujeme, že něco takového bylo. Děkujeme.

CO UŽ NEMOHLO BÝT V NOVINÁCH „DOSTAVNÍK TIMES 2020“

SKLÍČKO z .s. Mohelnice

Za minulý rok jsme toho bohužel nestihli tolik, kolik bychom chtěli, jelikož všechny jarní akce jsme museli zrušit. V plánu jsme měli např. výšlap na Praděd, ale doufám, že to uskutečníme příští rok.

Byli jsme na podzim  pouze v termálech ve Velkých Losinách a ještě jsme se společně sešli na Mikulášské besídce. Na poslední naší schůzce v únoru 2020 jsme se dozvěděli, že už nebude Mohelnický dostavník®. Bylo nám z toho moc smutno. Vzpomínali jsme, co se pro nás za těch dvacet let, dvacet Dostavníků, kterých jsme se účastnili se svým stánkem stalo a co se pro nás změnilo. Jak nám zestárly děti, kam jsme se všude podívali a co jsme společně dokázali. Letěli jsme letadlem, balonem, podívali jsme se několikrát na Slovensko, k moři do Itálie a společně jsme podnikli mnoho dalších cest a výletů.

Za to patří velký dík i Vám, návštěvníkům minulých Mohelnických dostavníků®, protože bez Vaší pomoci by nic nebylo. Za 20 let na Mohelnického dostavníku jsme z dobrovolných příspěvků získali celkem 361 284 Kč.

Všechno však jednou bohužel končí, ale jdeme dál a uvidíme, co bude v dalších letech. Ještě jednou velké díky za výbornou spolupráci. I nadále doufám, že budete našimi milými hosty např. na Mikulášských besídkách.

Se srdečným pozdravem a za celé Sklíčko.
Lenka Jarošová – 20.08.2020

P. Pavel Kavec, poutník na Západě Čech

MINULOST, PŘÍTOMNOST A BUDOUCNOST

Ahoj, kamarádi!
Začátkem letošního roku všechny milovníky Mohelnického dostavníku® zastihla tak trošku očekávaná, ale každopádně studená sprcha, že další ročník festivalu už nebude. Aligátor přemýšlel už pár let předtím, jak jednou ukončí tuto jedinečnou akci. Ozvěny v médiích proběhly a život zanedlouho ukázal, že Pavlovo rozhodnutí nebylo ukvapené, ale promodlené a proto správné. Bůh nám často dává jemné impulsy a záleží na nás, jak kdo je vnímavý a má v provozu rozum osvícený vírou. Napadlo mě, že když Dostavník končí, bylo by dobré vložit jeho události na papír, aby bohatá historie neskončila ad acta. Pavel mi tehdy poděkoval za impuls a slíbil, že bude o tom uvažovat. Já sám jsem prožil 18. ročníků MD a v paměti mi zůstanou krásná setkání u písniček se známými z mnoha koutů naší vlasti i Slovenska. Mše svatá pro účastníky Dostavníku v neděli ráno nám řadu let dodávala tu správnou duchovní mízu pro další život. Bohu díky za vše!

V čase přítomném, když píšu tyto řádky nám není lehko. Epidemie Covidu 19 mění svět. S Pavlem jsme ještě někdy začátkem pohromy u kafe říkali, že ukončení MD přišlo skutečně v hodině dvanácté! Jak by vůbec mohl dnes vybavovat záležitosti nezbytné pro chod festivalu!? Kapely zrušily koncerty a ke slovu se dostávají jejich nahrávky, které máme na CD nosičích nebo v mobilech ve formátu MP3. Oblíbená muzika nás teď provází při práci doma, kde jsme zatím uzavřeni ze známých důvodů.

Zřejmě všichni doslova čekáme na nové časy, které se v těchto dlouhých týdnech rodí z obětavosti zdravotníků, policistů, armády, rodičů, pedagogů, politiků, ale i nás všech ostatních. Důležití jsme všichni. I ti, které není jen tak vidět, kteří se modlí a obětují, aby ti druzí měli sílu … Záleží na srdci každého z nás, jak přiložíme ruce k dílu nových časů. A protože jsme teď na scéně hudební, dovolte mi popřát všem country – folk hudebníkům trpělivost, čas pro nové inspirace a všem milovníkům tohoto žánru radost při poslechu toho, co naštěstí díky záznamu neodnesl a neodnese čas!

Petr Baron Nápravník

Bylo to vždy krásné rozloučení s létem. Je úžasné, co Aligátor, společně se všemi, co se na tom jakkoliv podíleli, dokázal každý rok vytvořit. Díky Dostavníku mám tu nejlepší ženu, jakou si mohu přát, jelikož právě na něm jsme spolu začali chodit. Jsem rád, že jsem tam ještě stihl vzít naše dva kluky, kteří mohli zažít tu úžasnou atmosféru. Díky Dostavníku jsem měl vždy na dlouho z čeho žít. To teď bude moc chybět. Za to vše patří Aligátorovi a všem okolo něj velké díky a můj vděk. Všem přeji hodně zdraví a někdy, někde AHOJ!

Jitka Čepová

Ahoj Aligátore,
přeji hodně energie, chuti do života a co nejvíc zdraví.

Byla jsem na posledních dvou Dostavnících a jsem ráda, že jsem je zažila. Zůstávají mi krásné vzpomínky a úsměv na tváři. A Tobě děkuji za vstřícnost.

Děkuji a držím palce, já i můj kamarád!

Pavel Byma

Ahoj Pavlíku.
Právě jsem si přečetl, že další Dostavník už nebude. ☺️ Chci ti poděkovat za sebe, protože to byl jeden z nejlepších fesťáků u nás.  Smekám klobouk.  Ještě když jsem byl kluk (do svých 30 let) chodící na vandry, vždy jsem si přál na něm zahrát.

Ted už si to nepřeji … Rád to vyměním…. Kamaráde uzdravuj se ❤️ „Lusk“

Moje vítězství na Zahradě, účasti na Portách v Plzni, písničky v rozhlase nejsou nic ..  Vzdávám se jich ve prospěch tebe. Pro radost a štěstí tvé rodiny. Mějte se moc krásně. A ještě jednou díky.

S úctou jeden z malinkých na této zemi.

Kamarád Dušan Vančura a celý náš Antikvartet

Tak to je smutná zpráva, Pavle. Vím, že je to hlavně tím, že jsi vlastně na všechno sám a neseš veškerou odpovědnost. Je to ale také veliká ztráta pro celý žánr. Kdyby náhodou město Mohelnice zmoudřelo a uvědomilo si, jak moc zrušením festivalu utrpí i samotná Mohelnice, a kdyby se stal zázrak, rádi přijedeme. A když ne na Dostavník, rádi přijedeme i na nějaký jiný podnik, třeba jenom Tvůj nebo Smolařů, anebo zase do kostela v Lošticích, jak bys uznal za vhodné.

Velmi si vážím Tvé práce, to Ti musím říct. Buď hodně zdravý a třeba se ještě někdy u muziky potkáme.

Ivan Kurtev

Za „lidi kolem chvojení“ musím říci, že takové pořadatelství, to není žádná psina. A když se občas ekonomický nezadaří, žádní spolunosiči vlajek Ti s tím nepomohou. Jsi v tom jako pořadatel sám.

A proto má Aligátor můj hluboký obdiv, že to zvládl tolik let táhnout.

Jura Nedavaška (Žamboši)

Kdysi jsem si z podobných festivalů dělal tak trochu srandu…
Proto děkuji Pavlovi Aligátorovi Nenkovskému a lidí kolem, že mi pomohli posunout vnímání“.

Andílkova rodina z Hradce Králové

My též moc děkujeme Aligátore za tvou každoroční dokonalou přípravu dostavníku, bude nám moc chybět všechno to krásné kamarádské setkávání plné nejen muziky … přejeme Ti hodně zdraví a pohodu s rodinou do dalších let.

Pavlína Peggy Krečmerová

Mohelničák mohli vzpomínat s láskou a vděčností … a kdo ví, třeba se najde časem nějaký pokračovatel a vznikne festival nový…
Důležité je, aby měli lidi pořád chuť se scházet, radovat se, zpívat a hrát!
A Tobě Aligátore přeji hodně zdraví, radosti a zpěvu a taky trochu více času pro sebe a své blízké a ještě jednou DÍKY!

Víťa Troníček

Těžko se to přijímá, ale rozumíme ti …

Cítím hlubokou vděčnost za všechny ty báječné chvíle, ve kterých jsi všem nám „brnkálistům“ a soudobým lidovým muzikantům každoročně dopřával pocit, že jsme velké hvězdy… Sice ještě teď nevíme, co si bez Dostavníku počneme, ale zůstává neskutečný obdiv k tomu, co jsi s celou bandou lidí okolo tebe pro ostatní tolik let vykonával. Kéž by Ti alespoň trochu tyhle vděčné vzkazy udělaly radost a trochu kompenzovaly pot a dřinu. Dostavník navždy …

❤️ Děkujeme a hlavně zdraví, kamaráde…

Aleš Quack Kubis

Ahoj Pavlíku, dozvěděl jsem se tu neblahou zprávu 🙁 byl jsem však byl na to připraven, neb jsme spolu o tom hovořili). Takže už ses rozhodl .. Je mi to nesmírně líto, byl jsem u začátků, Dostavník byl součástí mého života, ale naprosto Tě chápu. Tak se drž!

Kateřina Mlčochová

Mnoho lidí se díky této úžasné akci sešlo, dokázalo rozvinout svůj talent či upevnit přátelství a také se tento festival stal jistým mezníkem a důležitou součástí našich životů. Není možné… že by skončil napořád …. děkujeme Aligátore!!

Ivo Cicvárek

Aligátore, díky že jsi festival po léta připravoval. Mohelnický dostavník byl první velký FC festival, na který jsem vyrazil jako divák. Spal jsem pod širákem kdesi v parku, druhou noc pršelo – to pak pod igelitem vzadu v lese, poblíž zadní scény. Poprvé jsem tehdy slyšel na pódiu např. Poupata. Až po letech jsem na tom pódiu stál taky …

Jirka Krbi Krbeček

Na Mohelnickém dostavníku jsme prožili kus života. Kopec srandy, mraky kytar, hraní až do krve, z kamarádů postavenej hrad a krásný holky. A najednou je po všem. Jsem vděčnej za to, že jsem těch pár let mohl na Dostavníku přispět rukou k dílu i jako řezbář, i když jsem se u toho pěkně zapotil (ale to patří k věci). Byla to krása vyřezávat muziku z lipového dřeva a ještě teď mi ty dřevěný akordy duní v hlavě. Díky Pavle – Aligátore za vše. Odvedl jsi obrovský kus dobré práce. Máš můj hluboký obdiv. Mohelnický dostavník byl totiž planetou, na které existoval život.

Lucia Nováková – Lucy

Ahoj, Aligátore,

se smutkem jsem si přečetla zprávu, že Dostavník už nebude. Cítím se, jako by mi umřel někdo blízký, jelikož mi tento festival opravdu moc přirostl k srdci. Ale chápu, že tobě musí být ještě daleko hůř, když to bylo tvé dítě a že k tak závažnému rozhodnutí jsi měl pádné důvody. Vím, že už dlouho bojuješ i se zdravím, proto přeji do dalších let hlavně zlepšení (nebo alespoň nezhoršení) v tomto směru. A i jinak ať se ti daří v dalším životě a dlouhá léta si užíváš pohodu s rodinou a přáteli.

Hlavně ale chci opravdu moc poděkovat za všechna ta léta života a všechno to úsilí, které jsi věnoval Mohelnickému dostavníku a které bylo opravdu viditelné a dostalo festival na tak vysokou úroveň a oblibu. Snad se přece jen třeba ještě někde potkáme, možná jako diváci na nějakém jiném festivalu nebo hezké hudební akci a poděkuji ještě i osobně.

Zdraví a vše dobré přeje Lucy.

František Nevrtal

Je mi z toho moc smutno, ale chápu rozhodnutí Aligátora. Na Dostavník jsem se vždy těšil už od září a koncem následujícího srpna jsem se dočkal bezstarostného víkendu mezi lidmi vskutku dobré vůle. Vždy mě překvapilo, pro kolik lidí je v této době ještě důležitá pohoda, souznění a život bez třenic, sporů a žití na úkor druhých. Věřím ale, že náš čas ještě přijde. Jsem přesvědčený, že NÁŠ festival opět povstane z popela jako bájný Fénix. Ať už v Mohelnici nebo někde blízko na Moravě. 🤠

Lucie Bublavá

Klobouk dolů, hluboká úklona, respekt a poděkování.
Hodně zdraví, Aligátore a díky za to srdce a duši, které jsi do toho dal. 🍀

Miloš Truhlář

Ahoj kamaráde.

Zachytil jsem, že si se rozhodl zastavit Dostavník. Vím, že to bylo těžké rozhodování a vím, že zrálo už delší čas. A chápu ho. Člověk nemládne a svět je čím dál složitější. Těší mě, že jsem, byť jen jednou, okusil atmosféru téhle skvělé akce. 🙂  Mám ale jeden rest, dlužím ti ze Zahrady kafe. Třeba až pojedu kolem Mohelnice, ozvu se a to kafe srovnáme. A samozřejmě si zván i kdyby si zabloudil zase ty do Kutné Hory. 🙂 Ať se daří a ať ve zdraví a klidu si můžeš rovnat vzpomínky na těch 44 ročníků skvělého Mohelnického dostavníku. 🙂

Duffy Cavalry

Měl jsem tu čest být několikrát a vždycky to bylo moc krásný a pohodový. Trochu osobně řeknu, že jsem se nejvíc těšil na Folk Team, který se podivně a neustále Plzni vyhýbá. I když tady získal dvě autorské Porty (1985 – za píseň Člověk je jak den; 1986 – Ptačí song).

Sem tam občas něco dělám pro pár lidí, což se s tímto nedá vůbec porovnávat. A když to tak počítám, tak „Mohelničák“ začínal v době, kdy, jak by řekl kamarád Chlup, jsem „tahal kačera za sebou“ (tedy řekl by toho ještě víc ….). V době, kdy probíhala Normalizace a špehovalo se všude. Přesto se to Aligátorovi podařilo. A potom později po roce 1989, kdy spousta festivalů skončila anebo se scvrkla, to opět udržel. Až doposavad. Je to velká škoda. Na druhou stranu ale to chce od nás velký hlubokosklon, co úžasného a fantastického se Aligátorovi & spol. podařilo.

A patří zde velké poděkování a AHOJ.

Radek Kosmiš Exner (a Bodlo)

Ahoj,
Tvé rozhodnutí bylo velice překvapivé a v mžiku mi v mysli vytanuly všechny ročníky, kterých jsem se zúčastnil ať jako muzikant nebo jen běžný posluchač. Moc velký dík za nepředstavitelné množství práce, které jsi kdy za celá ta léta musel udělat. Festival navždy zůstane v povědomí všech (nejen) folkových muzikantů.

Jirka Mašek

Ahoj Pavle, tak jsem se doslechl o konci festivalu, škoda, ale ne zas tak fatální. Nejdůležitější je stejně rodina a víra v dobrej svět … Přeji Ti hlavně zdraví, lásku a klid, to je to nejdůležitější, co člověk potřebuje … festival je radost, ale i závazek a to obrovský. Naprosto Ti rozumím a Tvé rozhodnutí chápu … Moc Tě zdravím.

Milan Tesař

Ahoj, Pavle,
dostala se i k nám informace, že Mohelnický dostavník nebude pokračovat.

Mrzí mě to, ale naprosto to chápu a spíš tě obdivuji, že jsi ten psychický nápor zvládal až do loňského roku. Budeme celá rodina na Dostavník rádi vzpomínat. Děkuji za nás (jako rodinu) i za Radio Proglas za všechny krásné chvíle na festivalu. A doufám, že bude ještě příležitost potkat se a poděkovat osobně.

Hanáčkovi

Já si to prostě nějak nedovedu představit, … něco, co trvalo pro mě úžasných skoro 20 let, už i pro moje děti to byla krásná tečka vždy za prázdninami, … ovšem velký dík za toto patří „Aligátorovi“. Má právo si oddechnout a přejeme hlavně pevné zdraví a někdy možná „ahóój“
Zdravíme z Jižní Moravy.

Dana Hrabovská

Ahoj Pavle.
Moje dcera mi poslala Tvůj odkaz o ukončení Mohelnického dostavníku. Tvé rozhodnutí plně respektuji a děkuji Ti za to, že jsi mně umožnil si se Smolaři právě na Dostavníku zazpívat.

Marta Vlachová

Tohle je obrovská škoda. Na Mohelnický dostavník jsem jezdila dlouho a moc ráda, lepší akce na konci prázdnin nebyla, bude mi moc chybět. Děkuji všem, a hlavně Pavlovi Aligátorovi Nenkovskému za krásné roky a super akci.

Michal Stuchlý

Tak to byl poslední!!!

Od svých 10 let jsem jezdil na tuto akci s malou pauzou. Poznal jsme zde spoustu vynikajících lidí, kteří se stali mými přáteli a zažil jsem věci nečekané a kouzelné, které v mích vzpomínkách zůstanou.

Děkuji všem, a hlavně tobě Aligátore, že jsi vydržel tak dlouho. Mohelnický dostavník byla akce plná emocí a tradice na kterou jsme se těšili každý rok. Jsem rád že jsem mohl pomáhat na této akci a děkuji.

Lubomír Stranda Stráník

Veliká škoda, jak se říká něco končí a něco nového začíná. Aligátore, přeji si abys byl v pohodě a stejně jako nemohla, být obnovena Zahrada bez Juppa, tak stejně nemůže být Mohelničák bez tebe. Vždycky tam bylo dobře a mám na to jen ty nejhezčí vzpomínky.

Petr Kuklík

Ahoj Aligátore,
Tvoje zpráva mě velice zarmoutila a Tvoje pocity sdílím a znám z vlastní zkušenosti. Je převeliká škoda, že krásná tradice se promění jen ve vzpomínky a archivy. Za sebe Ti děkuji za to, že jsi Dostavník vymyslel a po celou stál v jeho čele, držel kvalitu a kamarádské prostředí. To, že Dostavník byl, v současné době bezesporu, nejlepší tradiční festival, je nesporné a děkuji Ti za Tvé úsilí. Těším se, že se potkáme. Kamaráde díky.

Jana Šteflíčková

Dobrý den, Aligátore milý,
právě jsem se dočetla, že Tvůj festival končí. Vážím si lidí, jako jsi Ty.

Když jsi mě před třemi lety oslovil, měla jsem trošku obavu, jak lidi mou muziku vezmou – a byla jsem překvapena, jak krásně se u Tebe hrálo, jak byla skvělá organizace. Ze zkušenosti vím, že festival do značné míry dělá hlavní pořadatel, že je tam nějaká zvláštní magie, zda budou lidi otevřeni nebo to budou ti ortodoxní, co vyžaduj to „své“.

Byla s Tebou výjimečně skvělá komunikace, na koncertě krásná atmosféra, opravdu to bylo hraní, co mi utkvělo v paměti a mrzelo mne, že jsem musela hned odjet a nebyla možnost si poslechnout další účinkující ( … pamatuji si, jak se mi z Dostavníku brzo ráno těžko odjíždělo, protože jsem cítila, že se tam bude „něco dít“…) Pole, na kterém se pohybuji, je někdy náročné, ale pro lidi, jako jsi Ty a pro ty dobré festivaly, jako je Dostavník, mi stojí za to, to dělat dál.

Přeji samou radost a posílám veliké poděkování za Tvou práci a za práci lidí, co se na Dostavníku podíleli, udělal jsi radost spoustě lidí včetně mne ….

Lenka Sakařová

Aligátore, obrovský dík za ty roky, kdy jsem měla důvod se těšit na konec léta a ukončení prázdnin. Hlavně hodně zdraví a na viděnou!

Karel „Cimbura“ Vidimský

😢 KONČÍ JEDEN Z NEJKRÁSNĚJŠÍCH TFC FESTIVALŮ…

Jeho zakladateli a šéfovi PAVLOVI ALIGÁTOROVI NENKOVSKÉMU patří veliký dík za po léta vynakládané úsilí, které ho stálo i značný kus zdraví …

Děkuju ti, Aligátore, a nikdy nezapomenu, i když jsem měl to štěstí osobně prožít jen dva poslední ročníky… 🤠                                                                       

© 1998 - 2020  Václav Jokl & Pavel Aligátor Nenkovský  |  GDPR