- FESTIVAL TRAMPSKÉ, COUNTRY A FOLKOVÉ HUDBY -

2

NOVÁ CD NA 43. MOHELNICKÉM DOSTAVNÍKU® 2018

Zde si můžete prohlédnout nová CD, která budou mít na letošním Mohelnickém dostavníku® svoji premiéru a která si zde budete moci zakoupit.

CD Willie Jones

Už od roku 1983 kedy prišiel ako vojak do Európy Willie Jones spieva a hrá a na gitaru svojim európskym fanúšikom. Ako G.I. začal prvú kapelu, “Cripple Creek” s ktorou prešiel mnohé armádne základne a kluby po celom Nemecku. Mnohí si spomínajú na Willieho v deväťdesiatych rokoch ako na speváka a bassgitaristu skupiny Just Country Band a neskôr kontrabasistu legendárnej skupiny “Shady Mix”.

Od roku 2001 Willie pracoval ako “Singing cowboy“ vo westernovom meste „Pullman City”, kde účinkoval s ďalšími špičkovými muzikantami vrátane Barryho a Hollyho Tashiana, John Ely, Red Wine, Byron Berline, Helt Oncale, Daniel T. Coates a Ingo Sandhofen .

V roku 2005 sa Willie presťahoval späť do ameriky do Texasu, kde sa angažoval v Gospel Music. V roku 2012 sa opäť vrátil žiť do Nemecka, a vytvoril svoj najambicióznejší projekt „The Willie Jones Band“, ktorý sa skladá zo skúsených hudobníkov zo Slovenska. V kapele Willie Jones Band hrajú : Roman Áč – banjo, Jozef Srogončík – gitara, Bohdan Suchoň – bassgitara a Braňo Gašpar – bicie. Od roku 2012 odohral WJB množstvo veľkých festivalov a koncertov po celom Nemecku, Španielsku, Rakúsku a východnej Európe. Tento rok sa kapela chystá na sever, na festivaly v Lotyšsku a Litve. Koncom roku 2017 vyšlo Williemu najnovšie CD Retrospect , ktoré je výberom jeho predchádzajúcich cd a obsahujúce jeho pôvodné skladby. Koncert Willie Jones Bandu je zábava pre mladších a starších poslucháčov a Willieho dlhoročné skúsenosti v kombinácii s mladou kapelou Vám sľubujú nezabudnuteľný zážitok. I toto nové CD můžete získat na letošním Mohelnickém dostavníku®. Viac informácií nájdete na našej webovej stránke: www.wjb.sk alebo: https: //www.facebook.com/Willie-Jones-Band-228204010641427

CD Nevermore & Kosmonaut: Bleděmodré město

Brněnská hudební skupina vydala nové album „Bleděmodré město“, které je inspirováno Brnem.
Deska vyšla 18. 6. 2018 a týž den proběhl i křest tohoto alba s videoprojekcemi v brněnském planetáriu na Kraví Hoře. Album chce oslovit i ty, kteří Brno neznají, třeba touhou po hledání zdánlivě skrytého.
Na projektu spolupracoval známý hudební producent Lukáš Chromek (mínus 123 minut, Thom Artway, ATMO music) a pomohl k modernímu zvuku desky. Nápad na kolekci písní inspirovaných Brnem vznikl z touhy začít tvořit nové písničky kapely už s nějakou spojující myšlenkou. Svůj vztah k městu přibližuje zpěvák a textař kapely, Michal Kosmonaut Šimíček: „Město mě vždy fascinovalo a teď jsem ho chtěl poznat ještě blíž. Většinou jsem psal přímo v nočních ulicích. Psal jsem na nástupištích hlavního nádraží, odkud odjížděly za války transporty, chodil si povídat do hospůdek v „ghettu“, plaval v noční řece a se zavřenýma očima jsem s doprovodem hodiny procházel ulicemi, abych mohl zachytit hlas města. Texty se Brna dotýkají v různých souvislostech – od konkrétních míst, historických událostí, brněnských specifik až po čistě soukromý vztah k rodnému domu, který již neexistuje. Bleděmodré město není příběhem města, ale je mozaikou příběhů, které se v něm staly nebo stát mohly.“ Hudbu tvořila kapela společně a do nahrávky jsou doplněny autentické zvuky města. Uslyšíte třeba starý pater noster z hlavní pošty, projíždějící šaliny, sirénu v ulicích, útržky telefonátů a další zvuky z míst, kde se písně odehrávají. Nečekejte průvodce městem ani hantec, cílem bylo poznat Brno jinak.
Konceptuální album je odpovědí skupiny na současný trend, kdy se stává zvykem udělat jeden singl s videoklipem a poslouchat písně útržkovitě bez pořadí. Bleděmodré město si musíte nejlépe pustit celé, aby se k vám dostal jeho příběh. Jako odkaz na známou brněnskou pověst o odbíjení zvonů je na desce jedenáct písní. Díky tématu se nabízelo spojit hudbu a slova s obrazem. Na fotkách do bookletu kapela spolupracovala s herci legendárního brněnského divadla Husa na provázku. Vznik fotek přibližuje Michal Kosmonaut Šimíček: „Týdny jsem obcházel lokace a skicoval nápady, které vycházejí z textů písní. Opět jsem se ponořil do objevování ukrytých míst města. Fotilo se v bufetu, na Petrově, v pasáži i v obřím zničeném koncertním sále. Fotografie vytvořil David Konečný, dal jim jedinečný styl a zachytil atmosféru pomalu mizejícího Brna.“
Kvůli rozšíření zážitku a propojení s konkrétními místy jsou v bookletu ke každému textu přidány GPS souřadnice, které vedou na místo v textu zmíněné nebo tam, kde je inscenována fotografie.
Záměrem skupiny bylo, aby deska inspirovala nejen poslechem, ale i v touze přiblížit se městu.
Web: https://www.nevermore.cz/  Kontakt: michal.simicek@volny.cz

PAVEL ŽALMAN LOHONKA – 50 LET NA SCÉNĚ

Žalman pokřtil v Semaforu nové dvojalbum “Moje nevšední roky”

Pavel Žalman Lohonka po oslavách významného životního jubilea, vydání knihy a řadového alba (2016) místo odpočinku šlápl ještě více na plyn. Obměnil sestavu a vrhnul se do natáčení filmu v koprodukci s Českou televizí, který po dvouleté práci byl právě uveden do kin. Letošní rok si pro změnu na koncertech připomíná 50 let na scéně a nadělil si k tomu hned dvě nové desky. Alba s celkem 30 písněmi vyjdou již za několik dní a budou se prodávat dohromady pod názvem “Moje nevšední roky”.

Žalman pokřtil (10.5) obě nová cédéčka v legendárním divadle Semafor. První album nese název “Písně deštěm ohraný” a je souborem 19 písní. Na některých se představili i členové nejstarší sestavy skupiny Pavlína Jíšová a Antonín Hlaváč. Cédéčko pokřtila paní Jitka Molavcová, jíž Žalman toto album věnoval.

Druhá deska se jmenuje “Zavěšený kafe” a přináší 11 písní, k jejichž aranžím dal Žalman volnou ruku českobudějovickému pianistovi Radimu Sládkovi, který pro natáčení poskládal špičkové jazzové muzikanty do studiového bigbandu. Žalman a jeho Spol. se na tomto nosiči postarali o zpěvní party a vznikla tak pozoruhodná deska, jež má šanci oslovit širší okruh posluchačů i mimo folkový žánr. Kmotrem jazzové desky se stal pan Jiří Suchý, jemuž je album dedikováno.

Vzájemná náklonnost s nestorem Semaforu se začala rodit po jednom nečekaném koncertním vystoupení pana Suchého, které v utajení připravili fanoušci Žalmanovi jako narozeninový dárek. Všichni aktéři této produkce neskrývali dojetí a při dalších setkáních vznikl nápad tuto příhodu zapracovat do scénáře inscenovaného dokumentárního filmu, který měl 3.5. premiéru a ve kterém pan Jiří Suchý také účinkuje. Díky tomu všemu, a především díky laskavému pozvání a pohostinnosti divadla Semafor, vznikla mimořádná příležitost vidět kmotry i Žalmanovu kapelu spolu na jednom pódiu, a to nejen při vlastním křtu, v krátkých hudebních blocích, které si pro tuto událost připravili.

Co si můžete poslechnout na CD „Písně deštěm ohraný“:
Vracím se domů, Přijela jsem v cadillacu, Kdo ti zpívá, Kytky stále ještě voní, Blues opuštěnýho vlaku, Všechny cesty začínají k ránu, Má lady je víno, Dálnice č. 5, Nelituj, Severní vítr, Venkovanka, Vzhůru do oblak, Budějický zvony, Vánoce 89, Slepí ptáci, Náhradní víkend, Svatá Kateřina, Až se někdy a Na rozloučenou (19 písní).

CD – „ZAVĚŠENÝ KAFE“
Zavěšený kafe, Tam na Picadilly, Čekalas mne, Já bych se v kočárku vozil, Bludný kámen, To se stalo vážně, Dívka jménem Žil, Jsem ti nablízku, Každou noc, Za ruku mě vem a Ještě jednou (11 písní).

CD FT Records pro Dostavník 2018

Tato a další CD, nejen z produkce FT Records, zakoupíte tradičně na stánku FT Records – BeatPoint v prostoru hlavní scény poblíž Dostavnické pošty. I letos jsou pro Vás připravena vybraná CD za akční festivalové ceny 50 Kč a 99 Kč.

CD Folk Team – Velký prachy
Album Velký prachy, brněnské folkrockové legendy Folk Team, z roku 2000 je opět k dispozici na CD. Nadčasové písně autorské dvojice Roman Venclovský a Ivan Huvar z tohoto alba jsou stálou součástí repertoáru skupiny a patří ke zlatému fondu českého folkrocku.

2 CD Email Pospíšl – Než se rozední
Emil Pospíšil byl folkový kytarista, hráč na sitár, skladatel, zpěvák a producent, byl spoluhráčem Karla Plíhala, Oldřicha Janoty, Petra Lutky, Vladimíra Merty, Vladimíra Veita a dalších. 2CD Než se rozední (komplet) přináší kolekci Pospíšilových, digitálně remasterovaných nahrávek, a to jak písní, tak instrumentálních skladeb.

2 CD Synkopy 61 – Festival/Xantipa/Formule 1 + Bonus
Tři mini LP – Festival (1972), Xantipa (1973) a Formule 1 (1975), vydané legendární brněnskou skupinou Synkopy 61 v 70. letech v ucelené podobě na jednom CD. Vychází v dvou diskové verzi s bonusovým CD nevydaných a raritních nahrávek, vše s digitálně remasterovaným zvukem.

2 CD Progres 2 – Dialog s vesmírem (Studio and Live)
2CD Dialog s vesmírem (Studio & Live) přináší veškeré existující nahrávky s legendárním audiovizuálním projektem skupiny Progres 2 v její nejsilnější sestavě. 2CD je doplněno řadou bonusů, vše s digitálně remasterovaným zvukem.

2 CD Progres 2 – Třetí kniha džunglí + Bonus
Třetí kniha džunglí byla druhým z velkých hudebně scénických projektů Progres 2. První CD obsahuje album Třetí kniha džunglí a na druhém bonusovém CD naleznete singl Člověk stroj/Že tvých vlasů v ní se dotýkám a také unikátní Live záznam 6 písní z programu Třetí knihy džunglí.

CD – D.N.A. Brno – NA ÚSVITU a ILUZE

NA ÚSVITU
CD Na úsvitu kapela nahrála v září 2013 a vydala v roce roku 2014 vlastním nákladem. CD vzniklo v nahrávacím studiu Indies v Brně. Jsou v něm obsaženy především některé straší písně skupiny D.N.A., které kapela občas ráda zařazuje i dnes do svého bohatého repertoáru.
Pozn.: skupina D.N.A. Brno na našem festivalu vyhrála jak u poroty, tak i u diváků na 38. Mohelnickém dostavníku® v 2013 a tak toto své CD vám tehdy v Mohelnici ještě nemohla ze zcela logických důvodů nabídnout.

ILUZE
Toto poměrně čerstvé CD s názvem „Iluze“ skupina nahrála na podzim 2017 a vydali v roce 2018 a to rovněž také vlastním nákladem. Dne 13.4.2018 proběhl křest v Concert hall Radost v Brně. I toto CD vzniklo v nahrávacím studiu Indies v Brně. Písničky na tomto novém CD jsou svým způsobem souhrnem dosavadní tvorby kapely – takže to, co mohou posluchači slyšet živě na koncertech a vystoupeních této kapely, to si pak doma v pohodlí mohou poslechnout a pořádně vychutnat. Určitě to stojí za to.

CD – MIKE FOJTÍK & PŘÁTELÉ – Žiju v papírové loďce (live)

Mike Fojtík – ostravský rodák, textař, skladatel, zpěvák, kytarový samouk, účastník všech ročníků ostravských Folkových kolotočů, z nichž 3 ročníky zahajoval svou písní Ostrava se v dubnu 2016 rozhodl po 25-ti létech vrátit zpět na hudební scénu. A přizval ke spolupráci moravské muzikanty nad míru zručné a pohodové – Martina Reka a Karla Pecha (BANDABAND) a Petra Šimíčka (PJ HARVEY TRIBUTE, The Multipack Blues). Skupinu doplnila rytmikou Terezka Reková.

Už v říjnu 2016 skupina vyprodala Heligonku Jarka Nohavici a úspěšně pokračovala i v roce 2017 – 3. místo Porta Řevnice a na našem 42. Mohelnickém dostavníku® to byla Hlavní cena poroty, cena TV NOE a pozvání do pořadu Cvrlikání (tzv. živý koncert) a pak i cena Českého rozhlasu Olomouc a pozvání na koncert do jejich olomouckého studia.

Skupina MIKE FOJTÍK & PŘÁTELÉ hraje melodický folk rock na modrém pozadí s texty k zamyšlení – skupina má ve svém repertoáru nejen autorské písně Mika Fojtíka, ale i svých – dnes již bohužel nežijících ostravských kamarádů – Pepíka Streichla a Jirky Tvrze.

CD – FLERET – „VŠECKO BUDE“

Všecko bude – lidmi hojně používaná replika, všecko bude – nápis vytesaný do kamene na Pálavě na Tabulové hoře. Všecko bude – zasněný a opmiscky znějící pohled do budoucna a nakonec všecko bude – nové CD valašské kapely FLERET. CD “Všecko bude” v pořadí již 16. CD skupiny Fleret, natočené tradičně v ostravském studiu českého rozhlasu, spatřilo světlo světa začátkem tohoto roku a můžeme říct, že si Fleret ke svým 35. narozeninám, které letos oslavuje, nadělil pořádně pestrou desku.
Mezi zcela novými deseti skladbami a jednou bonusovou najdete nejen klasické flereťárny jako Trnky sů trnky nebo Z kerej do kerej, ale i rockovou vypalovačku Našů linků či punkovou klasiku Eště to funguje. Na CD se objevuje ale i typicky popová rádiovka Miss světová. Fleret si nové písně pořádně ozkoušel na svých loňských koncertech, aby zjistil, jak na svých fanoušcích písně fungují. CD pak vznikalo ve studiu ve velké pohodě pod dohledem nového zvukového mistra ve zmodernizovaném studiu a je to opravdu na výsledku znát. Ten, kdo se na nové CD těší a kdo si ho chce pořídit, se může těšit na moderní zvuk, nové písně, typicky valašský jazyk, originální texty, zkrátka “Všecko bude”.

CD – POZDNÍ SBĚR Brno – „K narozeninám“

18. 5. 2018 vyšlo nové album Pozdního sběru – K narozeninám (vydavatelství Good Day Records), které si kapela Pozdní sběr nadělila ke svým osmnáctým narozeninám.

Autorské album kapely Pozdní sběr, většina písniček je z dílny frontmana Jury Pařeza.

V kapele účinkují Michael Vašíček, David Velčovský, Emil Formánek, Štěpán Baloun, Radim Zenkl, Jíra Meisner a na toto album si přizvali řadu hostů.

CD – COP – „CHRISTMAS EDITION“

Skladby:
Dávej… – CH.Stapleton/M.Leicht – 3:16
Nemusíš… – CH. Stapleton/M.Leicht – 3:49
Rock and Roll – Infamous Stringdusters/M.Leicht – 3:15
Neboj… – Infamous Stringdusters/M.Leicht – 2:29
Pár minut – H.Pedersen/J.Hájek – 4:30

Obsazení:
Míša Leicht – kytara, zpěv
Jirka Vopava – mandolina, housle, zpěv
Zdeněk Fík – baskytara, zpěv
Martin Fridrich – banjo, zpěv
Petr Sláma – dobro

Nahráno: AV STUDIO Vyšší Brod 2017, Zvuková režie: Honza Friedl
Mix a mastering: Jirka Šprcka Šneberk,
Obal: J. Vince Pospíšil

CD ISARA – „LÁSKA, MOŘE, SMRT … A JAMIE“

V pořadí druhé studiové CD skupiny ISARA spojuje lásku k tradiční hudbě britských ostrovů s radostí z muzikantského objevování a překračování žánrových hranic. Bezmála hodinové CD obsahuje 12 skladeb, které spojuje téma dané jeho názvem, se kterými Isara slavila úspěchy na soutěžních pódiích roku 2017 (Porta, Mohelnický dostavník®, Jizerská nota). Od vydání předchozího CD se změnily 2/3 obsazení kapely; z původní sestavy zbylo jen bratrské duo David Šelemberk (kytara, bouzouki, zpěv) a Filip Šelemberk (flétny, kytara, zpěv), roli hlavní zpěvačky převzala Kristýna Tejnická, elektrické kytary a bouzouki se chopil Filip Machač a za bicí usedl Honza Pavlíček.
Post baskytaristy se měnil dokonce v průběhu natáčení a tak můžete na CD slyšet oba hráče – teď už bývalého člena Mirka Rýšu Nováka a toho současného – Marka Procházku. V aranžích se nešetřilo na přidaných nástrojích ani vokálech a tak se můžete těšit na verze, které na koncertech nejsou běžně ke slyšení.
CD vyšlo v říjnu 2017. Nahrávalo se ve studiu Sound 24 (Pepa Balcar), studiu Sadská (Milan Chlup) a Another Sound (Karel Dřínek).

RENDEZ-FOU – CD „MINIATURY“

Miniatury – naše srdcová záležitost. Ostatně jako každá vydaná deska, ale žádná se nedostala takhle daleko.
Nominace na cenu Anděl 2017 v kategorii Folk byla skvělým zážitkem. Těší nás to o to víc, že jsme ambice natočit desku vůbec neměli.
Po asi dvouleté pauze mezi kapelami Honzíkova cesta a nynější Rendez-fou jsme se dali s Janou znovu dohromady a zjistili, že máme v šuplíku spoustu nápadů – já hudebních a Jana textových – které do sebe až neuvěřitelně zapadaly.

Stačilo už najít třetího do party a začali jsme koncertovat. Vzali jsme to pěkně odznova. Nový název, nové náměty, nové festivaly a soutěže, na které jsme se dřív vůbec nehlásili. Díky nim jsme potkali spoustu skvělých lidí, kteří nám tak dlouho “vysvětlovali”, jak je důležité míti CD, že jsme je poprosili o pomoc a jedno nahráli. Jelikož jsme minimalisté a milovníci krátkých písní, je i naše CD plné miniatur, zvenku i zevnitř.

Nahrávali jsme ve studiu Sound24 Pepy Balcara. Vydávali u Jiřího Maška – Good Day Records.

Ústřední motiv obalu je plastika od výtvarníka Pavla Čecha. Doufáme, že i Vás naše Miniatury potěší.

AG FLEK

NOVÉ CD PODNOHAMA ZEM!

AG Flek se vrací s novou nahrávkou Podnohama Zem po osmnácti letech od alba Waltz.
Legenda českého folku AG Flek i nyní stojí na triu Blanka Táborská, Ivo Viktorin a Karel Markytán a jejich charakteristických hlasech.
Autorsky si Ivo Viktorin a Karel Markytán album rozdělili. Každý napsal pět písní, které jsou odrazem jich samotných jak v hudebním cítění, tak textech.
Blanka dostala od každého po dvou písních, tak že autoři zpívají každý tři a pak je tu jedenáctá společná z období první desky, kterou zpívá autor textu Karel Markytán, samozřejmě s krásným flekovským sborem. Píseň Podnohama Zem, po které album dostalo název, pak symbolicky uzavírá vše, co bylo prožito, bez patosu, s lehkostí a energií a především nadhledem zkušeného pozorovatele světa, který přes všechnu svou tvrdost zůstává barevný a pozoruhodný.
Nahrávka Podnohama Zem navíc disponuje unikátní zvukovou kvalitou.
Proslulé Studio V Ivo Viktorina věnovalo této novince AG Fleku několik let péče a výsledek je vybroušen do podoby zvukového diamantu.
Toto CD si můžete opatřit případně i s podpisy muzikantů po koncertě AG FLEKU na našem 43. Mohelnickém dostavníku® v sobotu 1. září 2018, kdy zde tato legendární kapela bude hrát.

Artist: AG Flek
Album: Podnohama Zem
Label: Indies Scope
Datum vydání: 9. března 2018

© 1998 - 2018  Václav Jokl & Pavel Aligátor Nenkovský  |  GDPR

Rolovat nahoru