Info 2021
Povstaňte kamarádi
František Nedvěd + 18.7.2021 (zemřel po dlouhé těžké nemoci ve věku nedožitých 74 let).
V neděli 18. července 2021 zemřel po dlouhé těžké nemoci ve věku nedožitých 74 let FRANTIŠEK NEDVĚD – všem dobře známý zpěvák, kytarista a skladatel. Kdo by neznal jeho písničky jako např.: Kočovní herci, Stánky, Valčíček, Růže z papíru apod., které se dodnes hrají nejen u mnoha táborových ohňů.
Na 16. Mohelnickém dostavníku roku 1990 na hlavní scéně uváděné Václavem Součkem v sobotní Galapřehlídce hostů, jsme ho mohli spatřit se Spirituál kvintetem (Jiří Tichota, Zdenka Tichotová, František Nedvěd, Irena Budweiserová, Oldřich Ortinský a Dušan Vančura.
Františku, odpočívej v pokoji – Tvé písničky však jsou a budou nesmrtelné.
Povstaňte kamarádi
Miloš Fous Dohnal + 13.7.2021 (zemřel po dlouhé nemoci ve věku 78 let).
Přerovská skupina Špunt hrála na Mohelnickém dostavníku celkem 26krát.
Poprvé to bylo na 15. Mohelnickém dostavníku 1989 v sestavě:
Miloslav „Fous“ Dohnal – kytara a kapelník
Miloslav Dohnal mladší – kytara
Renata Zajacová – zpěv
Jiří Novodomský – kontrabas
Jaroslav Otruba – banjo.
V soutěži tehdy zahráli tyto písničky: „Údolí koní“, „Řeka času“ a „Zatracení pytláci“. Večer jsme je ještě mohli spatřit při Táborovém ohni trampské skupiny Tarantule Opava. A v neděli 3. září 1989 dopoledne si ještě Fous se synem zahráli při „Zpívání rodičů s dětmi“. Při této novince kromě nich zahrála i ROSA Litomyšl, Jindra Jung s dcerou Kristýnkou z Olomouce a Petr a Zdeněk Kocman (otec se synem) z Brna.
Náš výborný kamarád a přítel Fous pro náš festival složil a věnoval písničku s názvem „Pozdrav po hvězdách“ (hudba a text Miloslav Fous Dohnal), kterou kapela Špunt hrála hned po úvodní Vlajce. Poprvé ji Špunti i s Fousem zahráli na 19. Mohelnickém dostavníku® 1993. Píseň byla a je věnována všem kamarádům, kteří již nemohou být mezi námi. Tak jako u „Vlajky“, tak i u „Pozdravu po hvězdách“ kamarádi v publiku stojí a vzpomínají každý na ty své kamarády, rodiče a blízké. Bývá to vždy dojemná chvíle, a právě tuto písničku by si dnes zasloužil zahrát i Miloslav Fous Dohnal. „Pozdrav po hvězdách“ se hrála pravidelně od 19. Mohelnického dostavníku® 1993 až do 44. Mohelnického dostavníku® 2019.
Prosím, kdo jste Fouse znali, tak zavzpomínejte.
Milý kamaráde Fousi. Za vše ti moc a moc děkujeme a věř, že nezapomeneme.
Odpočívej v pokoji.
Za Mohelnický dostavník® Pavel Aligátor Nenkovský.
Pozn.:
Na 25. Mohelnickém dostavníku 1999 měla Osadní táborový oheň T.O.FARWES Přerov (zastoupeni ŠPUNTY i s Fousem).
Povstaňte kamarádi
Aleš Marša
25. června 2021 nám napsal Aleš Macků z brněnské skupiny PŘÍSTAV: „Nemáme slov. Dnes nám odešel náš dlouholetý kamarád a hráč na kontrabas Aleš Marša.
Těžko se píšou tyhle věty, kamaráde. Vlastně jsme Ti pořádně nestačili poděkovat za všechny naše společné „Smutné neděle“… Pamatuješ, když mi bylo nejhůř? Přijel jsi pro mě svým „Medvědem“ a říkáš: „No, na hovno to je, ale ono to nějak dopadne, neboj!“ A dopadlo! Díky Tobě jsem se svojí krásnou ženou a vychovávám své děti. Pamatuješ, jak jsme seděli u Tebe v Drahanech a poslouchali muziku? Tvoje věta „Hoši, co tady vymýšlíte za blbosti?! Jenom poslouchejte. Všechno už dávno někdo vymyslel.“ My poslouchali… Pořád bylo co! A ta Tvoje Živáňská … Bože. Zažili jsme spolu hodně víkendů a skvělé muziky. Jízdy starým meďourem přes celou republiku – v pěti a s kontrabasem mezi námi. Byla to paráda. Ale taky jsme chápali, že máš rád svůj klid, chalupu a okurkovou sezónu. A pak i Lovčičky, vinohrad, cestování s Cyglofrantou a hlavně Sylvu. Máme s Tebou moc krásných vzpomínek a děkujeme za ně. Kamaráde, sbohem“.
Za Přístav – Aleš Macků.
Brněnská trampská kapela PŘÍSTAV na Mohelnických dostavnících hrála celkem 4x.
Poprvé na 29. Mohelnickém dostavníku® 2003, kdy od odborné poroty získala čestné uznání za stylovou čistotu při interpretaci trampské písně (předseda poroty: Stanislav Wabi Daněk, členové: Miloš Dvořáček, Vojta Kiďák Tomáško a Jirka moravský Brabec).
Kromě toho získali i druhé místo v internetovém hlasování, a to hned za „Strašlivou podívanou“ z Plzně a před „Trepkou“ z Nejdku. Na 30. Mohelnickém dostavníku® 2004 skupina Přístav získala druhé místo od odborné poroty (předseda: Stanislav Wabi Daněk a členové: Pavel Žalman Lohonka, Miloš Dvořáček, Jirka moravský Brabec a PhDr. Petr Čechák). Zřejmě největším úspěchem skupiny PŘÍSTAV bylo vítězství na Portě v Jihlavě v roce 2004, kde získali Trampskou interpretační Portu.
Kamaráde vzpomínáme. Budeš nejen nám chybět. Nelze zapomenout.
Odpočívej v pokoji – R. I. P.
Za Mohelnické dostavníky Pavel Aligátor Nenkovský
HISTORIE TOTEMŮ NA MOHELNICKÉM DOSTAVNÍKU®
Účastníci Mohelnických dostavníků® měli od roku možnost spatřit jako neodmyslitelnou kulisu celkem tři totemy z dílny kamaráda Martina Valuše z Opavy.
Pro Mohelnický dostavník vyřezal celkem 3 totemy:
- jeden veliký, který stál vždy napravo kousek od vchodu do areálu Dostavníku z parku
- druhý byl na Duhové scéně – kapely tehdy hrály na terase Motorestu autokempu a totem byl za zády diváků.
- třetí totem je v areálu Mohelnického dostavníku dodnes, a to na hlavní scéně uprostřed nad hlavami účinkujících (je tam zatím umístěn trvale i v průběhu FolkFestu.
A právě o tomto třetím vám mohu prozradit, že jsme pro něj jeli do chaty kamaráda Martina Valuše s mými dvěma dcerami Pavlínkou a Martinkou. Dopravu, naložení a složení zabezpečil se svým autem s přívěsným vozíkem Oleg Týbejk Urbášek. S naloženým totemem jsme se napřed zastavili u kamaráda Vladislava Galgonka v Černovíru – Olomouc (fotoreportér redakce ČTK Praha od roku 1973), kde byl tento krásný totem vyfocen před závěrečnou cestou do Mohelnice.
Za toto krásné řezbářské dílo byl Martin Valuš mimo jiné odměněn doživotní vstupenkou č. 7 dne 2. září 1989. Tu si Martin osobně převzal na hlavní scéně – viz foto.
Váš kamarád Pavel Aligátor Nenkovský
TOTEM – druhý díl vzpomínek.
Největší totem od Martina Valuše byl do Mohelnice dovezen v létě roku 1989.
Dovezl ho přímo z chaty řezbáře totemů Antonín „Tonda“ Hajtmar z Mohelnice (narozen v roce 1937) společně s Jiřím Seidlem (nar. 1.5.1953 + 18.8.1996). Oba byli tehdy zaměstnanci Středomoravského elektromontážního závodu Zábřeh (SMEZ) a k odvozu totemu použili firemní nákladní auto na služební cestě do Ostravy. Napřed byl totem uložen na dvoře mohelnického Domu kultury (výrobu totemu tehdy zaplatil ZK ROH MEZ Mohelnice) a pak byl totem převezen a složen na zahradě rodinného domu Ctirada Štipla (cca 200 metrů od autokempu). Tam přijeli i další naši kamarádi, a to Vladislav Galgonek (*1946), redaktor obrazové redakce ČTK Praha od roku 1973 – fotoreportér, PhDr. Jindřich Hovadík (*1951) – v té době redaktor domácí redakce ČTK (1981 až 1993) – zpravodaj ČTK. Oba pracovali v oblastní redakci ČTK v Olomouci, v té době na ulici Mozartova 1. A vousatý muž s brýlemi ve světlé košili je Josef Pařízek (*1951). Fotograf mimo oficiální média, který tehdy pracoval v Meoptě Přerov (viz foto č. 3). A tak vše bylo řádně vyfoceno a zdokumentováno.
Vlastní křest totemu provedl v rámci 14. Mohelnického dostavníku® 1989 na začátku Galapřehlídky v sobotu 2. září ve 14 hod. Aligátor. A od té doby dostával Tonda Hajtmar dřevěnou destičku s vypáleným nápisem „Transport totemů – kamarád Tonda“
Rozměry velikého totemu:
Výška 610 cm, šířka 38 cm.
Křídla 2 x 63 cm = 126 cm.
Rozpětí křídel celkem = 164 cm.
Délka péra umístěného na hlavě totemu = 43 cm .
Zaznamenal Pavel Aligátor Nenkovský
Povstaňte kamarádi
Jan Kunzfeld – „Fred“
Ve věku 67 let zemřel po dlouhé nemoci Jan Kunzfeld – „Fred“ z T.O. Severní hvězdy.
Skupina SEVERNÍ HVĚZDA Olomouc hrála poprvé na 4. ročníku Mohelnického dostavníku 1978, dále na 6. Mohelnickém dostavníku 1980, a na 7. Mohelnickém dostavníku 1981 a naposledy v roce 1983 na 9. ročníku. Na 6. ročníku 1980 a 7. ročníku 1981 skupina vždy získala Cenu diváků.
SEVERNÍ HVĚZDA hrála v tomto obsazení: JUDr. Zdeněk Šťastný – bicí, JUDr. Petr Ritter – kontrabas, Jaroslav Blažík – kytara, Jan Kunzfeld – kytara, Jiří Aulehla – kytara a Vladimír Aulehla – banjo, housle, mandolína.
Některé písničky SEVERNÍ HVĚZDY Olomouc: Starej habr, Basa, 10 lahví, Svatba, Národní, Tvrdá klec nebo Píseň třicátníka.
Kamaráde Honzo odpočívej v pokoji.
Pavel Aligátor Nenkovský
XXIX. FESTIVAL NA POMEZÍ a koncert JARKA NOHAVICY
Ahojte vespolek, kamarádi a přátelé,
přeji pohodový den a dovoluji si takto hromadně zaslat vám 2 tipy na hudební zážitky, které v areálu beskydské Dolní Lomné propuknou příští měsíc.
XXIX.FESTIVAL NA POMEZÍ a KONCERT JARKA NOHAVICY – neděle 25.7.t.r., začátek ve 20:00 hodin. Vstupenky již k dostání TICKET PORTALU!
Přeji vám pohodové dny a budu se těšit na případné setkání s vámi
Josef Mlok Grim – tel.733 798 429
Povstaňte kamarádi
Karel Dvořáček
V neděli 4. dubna 2021 ve věku 64 let zemřel po dlouhé těžké nemoci Karel Dvořáček.
Chtěla bych vám všem upřímně poděkovat za slova útěchy a soustrasti, a hlavně za vaše vzpomínky na Karla! 10. dubna 2021 jsme se s Karlem rozloučili navždy a musíme se naučit žít už bez něj, ale se vzpomínkami na něho.
Tuhle písničku Karel otextoval a vybral si ji mimo jiných, aby zazněla při rozloučení: http://www.bpt-zlin.cz/mp3/mytoulame/15.mp3
Jana Dvořáčková
……..
Pro mě je to neuvěřitelná a velice smutná zpráva. Karla a jeho skupinu jsem poprvé poznal na Moravském vrabci 2015 v Zábřehu i v Karviné a pak již na Mohelnickém dostavníku. Karel Dvořáček, učitel, muzikant, divadelník a kamarád s typickým přátelským úsměvem byl člověk se srdcem na pravém místě.
Karle, budeš nám hodně chybět. Děkujeme Ti za všechno. Ať Ti věčné světlo svítí a odpočíváš v pokoji. R. I. P.
Upřímnou soustrast manželce, dětem a všem blízkým.
Prosím, kdo jste Karla znali, věnujte mu vzpomínku a modlitbu.
Pavel Aligátor Nenkovský
……..
Moudrého učitele života Mistra Eckeharta se jednou ptali, která je nejdůležitější hodina v lidském životě, který je nejdůležitější člověk a která je nejzávažnější práce. Mistr odpověděl: „Nejdůležitější hodina je vždy ta přítomná – můžeš ji využít ke konání dobra. Nejdůležitější člověk je pro tebe ten, který je vedle tebe – můžeš mu prospět, udělat radost. A nejzávažnější práce v životě člověka je láska.“
Karla jsem znal „jen“ z koncertů B.P.T. Když hráli v loštickém kostele, konali dobro, protože pod jeho „taktovkou“ přinášeli osvěžení, inspiraci a pohodu. V té chvíli byli posluchači pro něho jako muzikanta ti, kterým je třeba udělat radost, dobrou písničkou. A protože muzikanti z kapely B.P.T hráli a zpívali s láskou, dělali, podle Mistra Eckeharta tu nejzávažnější práci.
Karle, díky Ti za to!
Kamarád Pavel Kavec
Vzpomínáme
P. STANISLAV PEROUTKA SJ
Ve středu 3. února 2021 ve věku 87 let zemřel kněz P. Stanislav Peroutka. Pohřeb se uskutečnil ve středu 10. února 2021 v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně. Působil v mnoha farnostech. Z farnosti Perná byl přeložen do Mohelnice. Vzpomínám na něho i proto, že na našem Mohelnickém dostavníku® sloužil 4 x mši svatou. Poprvé v roce 1992 a naposledy v roce 1995.
Snad si i mnozí na něho vzpomenete a k tomu vám určitě poslouží i tyto fotografie.
Váš kamarád Pavel Aligátor Nenkovský
Povstaňte kamarádi
TONY LINHART * 3.4.1940 + 8.1.2021
Ve věku osmdesáti let zemřel v pátek 8.1.2021 Antonín (Tony) Linhart, folkový a trampský kytarista, zpěvák, písničkář a zakladatel skupiny Pacifik. Složil kolem 150 písní, vesměs jako autor hudby, textu či aranžmá – např.:
Velrybářská výprava
Zlatý údolí
Tulácké blues
Karlínský nábřeží
Malý velký muž
Oregon (Touha žít)
Mississippi blues (Charlie)
Dál, dál, dál
Zlato
Poraněný koleno
Santa Monica
Stovky vlaků
Blátivá cesta
Mount Rushmore (text)
…
Známý český písničkář trampských, folkových a countryových písniček patřil spolu s bratry Wabim a Mikim Ryvolovými, Kapitánem Kidem, Honzou Vyčítalem a dalšími, ke generaci tvůrců a interpretů tradiční trampské písně.
Tony Linhart se narodil 3. dubna 1940 v Praze a vztah k folkové hudbě získal v trampských osadách v Pikovicích, ale i při vojenské službě v Českých Budějovicích nebo během různých potlachů u táborových ohňů. Se svými písničkami „Poraněný koleno“ a „Velká vlaková loupež“ získal v roce 1974 autorské ocenění na celostátním kole festivalu Porta. Téměř půl století vedl svou skupinu Pacifik. Tony je také autorem zpěvníků trampské hudby a trampských kuchařských knih. Tony Linhart je v muzikantském světě známý také díky třináctidílnému seriálu „Zvláštní znamení touha“ pojednávajícím o historii trampingu.
Měli jsme tu čest ho přivítat, uvidět a uslyšet na 28. ročníku Mohelnického dostavníku® v roce 2002 spolu s jeho vynikající kapelou PACIFIK. Na začátku sobotní Galapřehlídky hostů (v sobotu 31.8.2002) přijel, dle letité tradice k hlavnímu podiu, na koni a za zvuků hudby z filmu „Poklad na Stříbrném jezeře“. Na podiu ho přivítal moderátor galapřehlídky Vašek Souček. Pořadatel 28. Mohelnického dostavníku® pak v průběhu recitálu skupiny Pacifik udělil Tonymu prestižní ocenění Mohelnický zelňák – to vše i za asistence Vaška Součka a Jirky moravského Brabce.
Bylo nám ctí, že Tony naše pozvání do Mohelnice přijal.
Nikdy nezapomeneme.
Pavel Aligátor Nenkovský
Záznam z vystoupení kapel na 44. MD 2019
Výběr z vystoupení kapel na 44. Mohelnickém dostavníku® 2019
Televize dobrých zpráv – TV NOE odvysílá výběr z vystoupení některých kapel, které účinkovaly na 44. Mohelnickém dostavníku® 2019.
Hrají a zpívají:
Ivan Mládek Banjo Band, Alibaba, Jamie Marshall\’s Amplified Acoustic Band, Marien, Slávek Janoušek & kapela, Dominika, Rolničky /SK/, Sem Tam & Třeboňští pištci, Hluboké nedorozumění a Vlast Redl & kapela.
Termíny vysílání: Pondělí 11.1.2021 od 19:00 hod. a pátek 15.1.2021 od 13:21 hod.
© 1998 - 2020 Václav Jokl & Pavel Aligátor Nenkovský | GDPR