Vyberte stránku

Po krátké, ale zákeřné nemoci zemřela MgA. Jitka Šuranská v pondělí 28. října 2019.

Nedá se zapomenout na její vystoupení na 39. Mohelnickém dostavníku® v roce 2014. Tehdy byla Jitka oceněna titulem „Miss sympatie“ – dárkovou kazetou motýlů a nezbytnou kytičkou.

Měl jsem tu příležitost si s Jitkou popovídat a když jsem jí sdělil, že z Kudlovic k nám pravidelně jezdila hrát na Mohelnický dostavník® i cimbálovka LÚČKA pod vedením Tomáše Drábka, tak si na něho hned v dobrém vzpomněla, protože to prý byl její první učitel ve hře na housle. LÚČKA Kudlovice k nám poprvé přijela zahrát v roce 1991 a to na 17. Mohelnickém dostavníku® (tehdy na doporučení Pavla Moryska z kapely ZRCADLA) a pak k nám Lúčka jezdila každým rokem, a to bez přestávky až do roku 2001 (27. Mohelnický dostavník®). Pak ale Tomáš Drábek poměrně náhle zemřel (rovněž zákeřná choroba) a od té doby u nás již Lúčka nevystupovala.

Jitka začala hrát na housle již ve svých sedmi letech a to na Základní umělecké škole. Pak v Kudlovicích začala hrát v cimbálové kapele Jatelinka, která působila při souboru Lúčka. Ve svých patnácti letech přišla do cimbálové muzika Stanislava Gabriela. Příležitostně hostovala i s držitelem tří sošek ceny Anděl skupinou Žamboši.

Jitka Šuranská měla dar propojovat své folklorní muzikantské srdce s hudbou mnoha různých žánrů. Na každém kroku, a to nejen na podiu, z ní přímo čišela krása, radost a obdivuhodný elán. Náš hudební svět přišel o velkou zářivou osobnost. Jitka nám bude moc chybět.

Milá Jitko – odpočívej v pokoji – R.I.P.

Pavel Aligátor Nenkovský