Úvod

ALIBABA  - „Vracím se domů“

Po sedmi letech vydává ALIBABA z Horky nad Moravou své nové CD s názvem „Vracím se domů“. Alibaba hraje ve třech (Miroslav Vepřek, Jarmila Vepřková a Jirka Krbi Krbeček) a nejraději hrají hudbu inspirovanou starým swingem a blues. Na tomto novém CD najdete 15 původních písní ve swingovém a bluesovém duchu.
Proč jsme se rozhodli vydat CD? – říká Alibaba:
Máme za sebou už několik nahrávek, dem i celých alb. Když jsme však před šesti lety provedli změny v obsazení, brali jsme to jako nový začátek a necítili jsme potřebu vrhnout se hned do nahrávek. Hodně jsme se soustředili na živá hraní, kde jsme v kontaktu s publikem čerpali inspiraci pro nové aranže. Myslíme si, že právě tohle našim písničkám hodně prospělo. No a myšlenku o natočení alba nám nakonec vnukli sami posluchači a naši fanoušci, kteří se na novou desku stále ptají. Tak jsme se rozhodli ji natočit. Měli jsme štěstí, že si vydání alba pod svá křídla vzalo vydavatelství FOLK ŽIJE!, které koná velmi prospěšnou práci pro tento žánr a má velký tvůrčí i organizační potenciál. Nechceme ani nemáme právo kritizovat jiné přístupy, ale přijde mi, že když potřeba vydat album přijde zvenčí, má šanci na to, aby se dobře uchytilo. Řadu skladeb jsme nahrávali naživo. Kromě toho, že je to náš oblíbený způsob a hodně námi oblíbených desek jiných interpretů takto vznikalo, jsme si muzikantsky vystačili sami se sebou. Chtěli jsme totiž, aby nahrávky zachytily především to, co jsme schopni sami živě zahrát.  Album jsme připravovali za pomoci mistrů zvuku a dalších lidí, téměř dva roky. Věříme, že se tento přístup vyplatil.

Vaše Alibaba - Míra, Jarka a Krbi

René Souček: CD „STO TISÍC SLOV“

Písničkář a autor oficiální hymny města Frýdku-Místku, hrající vlastní tvorbu na kytaru a ukulele, vydal již druhou svou desku. Pointa jeho písní baví publikum ve veselé poloze, ale dokáže i výrazně zasáhnout srdeční oblast v pomalých a dumavých písních.
Doprovázen svým věrným cajoníkem Markem Hlostou nahrál na album 14 nových písní za pomoci vzácných hostů jako je třeba Adéla Jonášová, Pavlína Jíšová, Petr Piny Pinkas, Martina Pavelková ad.! Na albu se René se předvádí nejen jako výborný kytarista a schopný textař, ale i jako výtečný hráč na tenorové ukulele, tedy nástroj v našich zemích a ve folku zvláště ne příliš na této úrovni používaný. Různorodými písněmi, od zadumané generační výpovědi přes satiru až po rozverné písničky, které díky jeho slezskému přízvuku dodávají písním na autentičnosti a zajímavosti. K řadě výtečných písničkářů na severní Moravě patří již i René Souček z Frýdku - Místku, který svou tvorbou, její interpretací a šíří záběru patří k tomu nejlepšímu, co u nás v současném folku můžeme slyšet.

FUNNY FELLOWS – CD  „Happy Feet“

Je to v pořadí již sedmé CD kapely FUNNY FELLOWS, které tato hudební formace vydala.
Album Happy Feet  se umístnilo na Slovensku v anketě za najlepší Jazzové CD Esprit,
na krásném třetím místě.
Kapela tak stále rozšiřuje docela bohatou sbírku ocenění za svoji tvorbu.
S předcházejícím CD s názvem "Karavána" dokonce před dvěma roky tuto anketu kapela vyhrála.
Sestava skupiny Funny Fellows se nemění, jen přibyla černošská zpěvačka Janika Kolářová
a dodala tak "šmrnc" ve výrazné interpretaci všech skladeb. 

Martina Trchová & trio - Holobyt

Osobité autorské písně, výrazný hlas, jazzová i klasická kytara, hladivý tón kontrabasu a pestrá rytmika. To vše je Martina Trchová & Trio, které hraje vlastní tvorbu s Martininými texty a aranžemi na hranicích jazzu, blues, folku, latiny a šansonu. Texty mapují hloubku lidské duše, ale křehké výpovědi střídají i texty chrlené s hiphopovou kadencí.
Kapela vydala v tomto složení již dvě alba: Takhle ve mně vyjou vlci (2010, Indies MG) a v loňském roce Holobyt (2016, Indies MG) nominovaný na žánrovou cenu Anděl 2017.
Nové album Holobyt přináší 12 hudebně plnokrevných nadžánrových písní. Leitmotivem alba je hledání domova: a to jak domovského místa ve světě, tak uvnitř nás v sobě samých. „To zvláštní slovo holobyt nevnímám skepticky: je to prázdný prostor, který lze znovu zabydlet a vykročit někam dál. I lidem, kteří dávno někde bydlí, se někdy zachce revidovat, kam vlastně patří,” říká.
Všechny texty na albu napsala Martina Trchová, hudba vznikla ve spolupráci Martiny a kytaristy Patrika Henela, aranžmá jsou dílem celé kapely.

NOVÉ CD  FAJNBEAT – „NA POUTI“

Po dlouhém úsilí a čekání se kapela FAJNBEAT dočkala svého nového CD s názvem „Na pouti“. To vyšlo v pátek 26.5.2017. Na desce je deset písní a jedna tzv. „nepíseň“. Kromě skupiny FAJNBEAT se na tomto CD mihnou i dva hosté. Luboš Malina – banjo a Michal Žáček – soprán saxofon. Cédéčko této kapely můžete získat na jejich koncertech a tím pádem zcela samozřejmě i letos na 42. Mohelnickém dostavníku®. Tato skupina zde kromě soutěže bude mít i svůj samostatný recitál (v sobotu 2.9.2017 od 17:40 – 18: 15 hod. na Duhové scéně). V rámci tohoto recitálu bude jejich nové CD v Mohelnici i pokřtěno. Skupina Fajnbeat bude moc ráda, když si od nich toto nové CD za rozumnou cenu pořídíte. Zakoupením nejenže podpoříte tuto opravdu dobrou kapelu, která letos na našem festivalu bude mít svou dostavnickou premiéru, ale jak kapela sama říká, tak bude šťastná, když se jim jejich nemalé investice na pořízení tohoto nového CD alespoň částečně vrátí a budou tak moci třeba co nejdříve začít točit další novou desku (CéDéčko). 4 písničky z nové desky si můžete již teď poslechnout na: http://bandzone.cz/fajnbeat

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR – CD „VELESU“

CD “Velesu”

CD “Velesu” - recenze

RANGERS 2016

Hudební skupinu RANGERS vede Miroslav Řihošek, který jako jediný za 50 let skupinu neopustil. Ke kulatému výročí v loňském roce podnikli úspěšné turné a následně natočili 13 studiových novinek na CD RANGERS 2016 ve složení, které je bezmála 4 roky neměnné (kromě Řihoška také Iva Hajnová, Max Presser, Karel Macálka a František Goliš Drápal.) Přesněji obsahuje 5 znovu natočených původních písní Rangers a 8 písní z pestré autorské dílny kapely, která v oblasti folkových vícehlasých vokálů drží absolutní špičku.

SPOLEKTIV - DEJ MI TVAR

Po téměř 22 letech vydané druhé album Dej mi tvar a vychází bezmála po 22 letech po našem prvním albu …a ticho v sobě z roku 1994. Obsahuje šestnáct písní, patnáct jich vzniklo v letech 2014, 2015 a jedna píseň je z roku 1988. CD bylo nahráno ve studiu AV Servis Vyšší Brod, leden-březen 2016. Hudební režie: Lukáš Holec, zvuková režie: Jan Friedl, aranžmá: Spolektiv, grafická úprava: Daniel Král, Fotografie: Daniel Král, sleev-note: Zdeněk Zajíček.
V žebříčku nových CD 2016 v oblasti folk & country na FOLKtime kapelu Spolektiv velice potěšilo, že z 57 hodnocených alb obsadili s tímto CD pěkné 11. místo.
Za toto CD skupina Spolektiv dokonce získala certifikát od Agentury Dobrý den Pelhřimov za: VYDÁNÍ HUDEBNÍHO ALBA PO NEJDELŠÍ ODMLCE. Ta odmlka trvala 21 roků, 5 měsíců a 27 dnů.    
Seznam skladeb:
1. Nalijme si vína 2. Jsem 3. Dej mi tvar 4. Raport 5. Plakala jsi do dlaní 6. Slzy 7. Panáček 8. Už zase můžu spát II. 9. Doteky 10. Pro hraběnku M. N. 11. Při tanci 12. Zloděj 13. Kufr 14. Neuvidím 15. Lezeš mi na nervy 16. Zima

Album Dej mi tvar můžete získat i na letošním 42. Mohelnickém dostavníku® před nebo po koncertě skupiny (jejich recitál začíná v neděli 3.9.2017 od 9:40 hod. na hlavní scéně – Scéna Radia Proglas).

Pozn.: Kapela SPOLEKTIV byla pozvána mimo jiné do Českého rozhlasu v Olomouci, kde odehrála svůj recitál 8. března 2017 v přímém přenosu.

SPOLEKTIV - …a ticho v sobě (1994, reedice 2016)

Album …a ticho v sobě vyšlo ve spolupráci s firmou Supraphon v remasterované reedici v listopadu 2016. K dispozici bude výhradně na koncertech skupiny Spolektiv (tedy i u nás v Mohelnici) nebo si jej můžete objednat na jejich webových stránkách www.spolektiv.cz
Seznam skladeb:
1. Vyznání 2. A ticho v sobě 3. Při snídani 4. Milosrdné sestry 5. Blues o dvou 6. Zvadlý růže 7. V Bílkově vile 8. Znovu v Bílkově vile 9. Housle a protiklady 10. Pocta Ludvíku Součkovi 11. Komár 12. Jsem jako slunce 13. Volím světlo 14. Kain a Ábel 15. Pobřežní
Spolektiv vystoupuje ve složení Renata Švecová - zpěv a perkuse, Martin Jančura - zpěv, kytary a perkuse, Tonda Vidlák - saxofony, klarinet, flétny, dechový syntezátor, Jarda Hnízdil - zpěv a kytary a Jirka Regásek – baskytara.

 

© 1998 - 2017  Václav Jokl & Pavel Aligátor Nenkovský  | Licenční podmínky  | Prohlášení o přístupnosti