Úvod
archiv_info_2015

ARCHIV INFO 2015

Pozdrav po hvězdách
písnička, která se dle tradice již mnoho let zpívá hned po Vlajce a autor Fous z Přerova nám ji věnoval.

Tradiční Vánoční koncert Smolařů

Fotogalerie

Tradiční Vánoční koncert Smolařů se uskutečnil v sobotu 19.12.2015 od 18 hod. na velkém sále mohelnického domu kultury. Hostem Smolařů byl Wabi Daněk s Milošem Dvořáčkem. Koncert, který tradičně uváděl kamarád Smolařů Josef MLOK Grim z Karviné a o zvuk se postarali tak jako v loňském roce kamarádi Kamil Grygar a Ondřej Klemš – „DRAGON“. Vánoční koncert skončil o půl deváté a všichni odcházeli domů spokojeni a dobře naladěni na blížící se vánoční svátky.

Ještě před koncertem došel na adresu Aligátora tento email:
MILÍ SMOLAŘI, VZÁCNÍ HOSTÉ WABI DANĚK A MILOŠ DVOŘÁČEK!
Pavel Žalman Lohonka 8. listopadu napsal na web Mohelnického dostavníku tato slova: „Dobrých věcí je v tomto světě pomálu a setkávání diváků s muzikanty je tak záslužná věc, že nevědoucí a nevěřící netuší, kolik námahy to stojí. Ale výsledek stojí za to! Báječná muzika, která lidi spojuje a dává chuť jít životem dál…“

Děkuji SMOLAŘŮM nejen za dnešní předvánoční koncert, ale za dnes již pravidelná setkání na muzicírování v Mohelnici U pivních znalců. To, že si tam lidi dopředu rezervují místa, aby se dostali dovnitř, je známkou dobré kvality hudebníků. Je to oživená vzpomínka na staré dobré časy, když se hrálo a zpívalo bez ohledu na to, že muzikanti nedostali ani vindru. Hráli ze srdce a pro srdce.

Do nového roku přeji všem zpěvákům country & folk music hodně zdraví, skvělých nápadů, brilantních výkonů a vděčné posluchače!

Bratislava, 19. prosince 2015 - kamarád Pavel Kavec

vyznamenání města Mohelnice „STŘÍBRNÝ JEHLAN“

Fotogalerie

V pátek 30. října se na velkém sále mohelnického domu kultury uskutečnil slavnostní večer konaný při příležitosti předávání vyznamenání města Mohelnice „STŘÍBRNÝ JEHLAN“. Touto cestou město Mohelnice oceňuje významné osobnosti a společnosti, které jsou spjaty s jeho životem, a to v šesti kategoriích, které symbolizují šest stříbrných jehlanů ve znaku města. Návrhy na toto nejvyšší vyznamenání města Mohelnice v celkem v šesti kategoriích, podávali občané ČR, právnické osoby nebo občanské sdružení. O udělení tohoto vyznamenání pak s konečnou platností rozhodlo svým hlasování městské zastupitelstvo.

Celý slavnostní večer uváděla známá televizní moderátorka Marie Retková.
V kategorii „Za rozvoj a přínos pro město a mikroregion Mohelnicko v oblasti kultury a umění“ toto ocenění obdržel MOHELNICKÝ DOSTAVNÍK.

Vyznamenání převzal Pavel Aligátor Nenkovský a to jako jediný z takto oceněných přímo z rukou vzácného hosta tohoto slavnostního večera zpěvačky paní Marty Kubišové.

Paní Marta Kubišová se narodila 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích. Mimo jiné ji známe jako trojnásobnou vítězku čtenářské ankety časopisu Mladý svět Zlatý slavík. Letos oslavila 73 let, ale v podvečer oslavy svých narozenin prodělala srdeční příhodu. Díky přítomnosti její dcery a rodinného přítele byla vzápětí převezena na koronární jednotku pražské Nemocnice Na Homolce, kde se o ni vzorně postarali. Paní Marta se začala poměrně rychle zotavovat. Prodělaný infarkt byl pro zpěvačku opravdovým šokem, protože lékaři jí do této doby ujišťovali, že jestli má něco opravdu v pořádku, tak je to právě její srdce.

Marta Kubišová patří mezi nejlepší české zpěvačky. Její píseň „Modlitba pro Martu“, se stala při okupaci vojsk Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 symbolem národního odporu. Mimo jiné nejen tuto písničku zazpívala i v Mohelnici 30.10.2015 ve svém recitálu za klavírního doprovodu Karla Štolby. V roce 1970 dostala Marta Kubišová zákaz umělecké činnosti a k ní se vrátila až po revoluci v roce 1989, když padl komunistický režim. Kromě zpívání moderovala také televizní Adventní koncerty a pořad Chcete mě?. Dne 28. října 1995 obdržela od prezidenta Václava Havla státní vyznamenání Medaili Za zásluhy II. stupně. 7. března 1998 v Míčovně Pražského hradu jí byla udělena Čestná medaile T. G. Masaryka za věrnost jeho odkazu.

V říjnu 2002 převzala na Pražském hradě Svatováclavské vyznamenání a o deset let později ještě od francouzského velvyslance v Praze Řád čestné legie za „vynikající přispění k politické svobodě. V roce 2014 měl v kinech premiéru celovečerní film režisérky Olgy Sommerové „Magický hlas rebelky“ o jejím životě. Již několik let je její domovskou scénou pražské Divadlo Ungelt, kde pravidelně připravuje své recitály. Zde účinkovala také v komorním muzikálu „Líp se loučí v neděli“ od Andrew Lloyda Webbera a její výkon byl oceněn cenou Thálie za rok 2002. Zatím poslední recitál v Ungeltu se jmenuje S nebývalou ochotou… Premiéru měl v dubnu roku 2010.

Hned jak jsem z médií zjistil, že paní Marta prodělala prakticky dva dny po příjezdu od nás z Mohelnice do Prahy srdeční příhodu a že byla hospitalizována v Nemocnici na Homolce, tak jsem jí emailem prostřednictvím její agentury popřál hodně zdraví a sil a poděkoval jí za vše pro tento národ udělala a určitě ještě udělá.  

Paní Marta všem svým příznivcům odpověděla:
Drazí přátelé, dovolte mi, abych vám upřímně poděkovala za všechny milé gratulace k narozeninám i za všechna ta přání „rekonvalescenční“! Učím se odpočívat a dbám rad lékařů. Do Vánoc musím být OK!
S láskou, Vaše Marta Kubišová

Bylo mi opravdovou ctí, že právě z rukou této zpěvačky, které si nesmírně vážím, jsem pro celý Mohelnický dostavník (tedy i pro vás diváky, pořadatele a příznivce) převzal toto ocenění

Váš kamarád Aligátor

mezi pražci

Ahoj kamarádi,
na TV NOE můžete spatřit v sobotu 5. prosince 2015 ve 21 hod. premiéru 43. díl folkového magazínu Mezi pražci. Ve 43. dílu folkového magazínu Mezi pražci uslyšíte hned dva písničkáře: zpívající básnířku Tamaru Nathovou a britského muzikanta a spisovatele Johna de Jonga. Ty vyváží reportáž ze společného koncertu Petra Bendeho a cimbálové muziky Grajcar na pódiu 40. Mohelnického dostavníku® 2015. K tomu patří samozřejmě soutěž, anketa a pěkný klip od brněnské kapely Folk Team.
Dívejte se v premiéře 5. prosince ve 21:00 hod. na Noe, televizi dobrých zpráv!
Odkaz na web: http://www.tvnoe.cz/porad/mezi-prazci-prosinec-2015-43-dil-0

ANDĚL MOHELNICKÉHO DOSTAVNÍKU

Fotogalerie

Fotky

„Andělská trička“ poprvé obdržely dvě děti na 36. Mohelnickém dostavníku® v roce 2010. Na každém dalším ročníku našeho festivalu pak toto pokračovalo a „akt předávání triček dostavnických andělů se brzy zařadil mezi další tradiční rituály našeho Dostavníku. Včetně letošního 40. ročníku toto originální tričko s nápisem „Anděl Mohelnického dostavníku“ dostalo již 13 dětí.
A důvod?  
Malé děti jsou otevřenější a upřímnější než my dospělí.
Krásně to napsal Dante Alighieri:
“Tři věci nám zůstaly z ráje: hvězdy, květiny a dětské oči.”
Děti neznají minulost, ani budoucnost (což se nám dospělým může stát jen zřídka) a vychutnávají si přítomnost.
Osvěžují život a těší srdce. V mnohém jejich jednání totiž bývá skryto poselství a zároveň i varování pro nás dospělé:
- upřímně si vychutnejme přítomnost
- písničkami si osvěžujme život a potěšme srdce.
- pamatujme, že pravá radost může být jen v čistém srdci, které je třeba chránit od  každého zla.

To nám budou i nadále připomínat “Andělové Mohelnického dostavníku”

V letošním roce tato trička s úkolem ochraňovat náš festival obdržely tyto děti:
1)  Kristýnka Fussová, 10 let, Petřkovice
2)  Valerie Reinerová, 5 let, Šumperk
3)  Jindřich Rochla, 5 let, Přerov  
 
Brzy se v našem archívu na našich webových stránkách objeví kompletní seznam i s fotografiemi všech doposud takto tričkem „oceněných andílků.“

Vše dobré návštěvníkům Mohelnického dostavníku®přeje
váš kamarád Pavel Aligátor Nenkovský

PODPOŘTE CESTU MARODŮ ZA ZLATEM Z HOLLYWOODU

Milan na Mohelnickém dostavníku v roce 2005

Pomozte skupině MAROD zúčastnit se Mistrovství Světa talentů v USA.

PROČ PODPOŘIT PROJEKT:
Získali jsme jako jedni z mála PŘÍMOU NOMINACI  na rok 2016 na šampionát v USA.  Lákavá nabídka - rádi bychom si jeli pro zlato  a vše natočili.
Naše prostředky jsou však vyčerpány, proto potřebujeme Vaši pomoc. Potřebná cílová částka pokryje asi polovinu nejdůležitějších výdajů: letenky, registraci a část ubytování.
Pomoci můžete prostřednictvím startovače - zde

V případě, že se nám nepodaří do 9.12.2015 dosáhnout cílové částky 250 000,- Kč, budou všem startérům peníze vráceny v plné výši.

S VAŠÍ POMOCÍ MÁME ŠANCI -  MOC DĚKUJEME :)

„SMUTNÝ PSANÍ“ od Milana Dufka má již 10 let

Milan na Mohelnickém dostavníku v roce 2005

Je tomu již deset let, co v listopadu 2005  přinesly tiskové agentury Smutný psaní: „Dne 17. listopadu 2005 při potápění na dovolené v Kolumbii, u ostrova San Anders zemřel zpěvák, skladatel a zakládající člen skupiny Rangers, MILAN DUFEK (*6.5.1944)“.
Milan byl autorem úspěšných textů, které již zlidověly: Pole s bavlnou, Vysočina, Nos pro trable, Poutník s kytarou, Neplač malá… Stál u zrodu Nadace Dětské srdce, které podporuje léčení dětí se srdečnými vadami. Milan Dufek s Antonínem Hájkem se na westernové kapele dohodli už v roce 1964 na vodě, když sjížděli Lužnici. První koncert měli v roce 1965. Rangers, kteří  v letech normalizace do roku 1989 byli nuceni používat české jméno PLAVCI, vystupovali již ve 40 zemích světa. Odehráli více než 7000 koncertů pro milióny diváků.Jenom u nás a na Slovensku prodali přes 3 miliony desek. Po této tragické události, která  Rangers zasáhla, procházela kapela mnoha obměnami. Je jak je, život jde a musí jít dál. Na Mohelnickém dostavníku jsme si s nimi nejednou zazpívali…
Naposledy na letošním jubilejním 40. ročníku. Rangers hráli a zpívali ve složení: Max Presser, Karel Macálka, Franta Goliš Drápal, Mirek Řihošek a zpěvačka Iva Hajnová.
Milane, děkujeme, scházíš… Odpočívej v pokoji!

Pavel Kavec, kněz a kamarád Dostavníku

folkový magazín Mezi pražci

Fotogalerie dětských kreseb

42. díl folkového magazínu Mezi pražci je už doslova za dveřmi! Seznámíme s osobitým píničkářem Karlem Diepoldem, zavítáme na Mohelnický dostavník 2015, kde skupina Rangers - Plavci slavila 50. výročí založení kapely a neméně zajímavá bude i hudební reportáž z vystoupení australské kapelly The Crooked Fiddle Band na Colours of Ostrava. Do listopadové nálady výborně zapadne taky klip Jindry Černohorského "Ex post".
Dívejte se v premiéře 7. listopadu ve 21:00 hod. na Noe, televizi dobrých zpráv!

Odkaz na web: http://www.tvnoe.cz/porad/mezi-prazci-listopad-2015-42-dil

Co děti namalovaly na letošním 40. Mohelnickém dostavníku®

Fotogalerie dětských kreseb
Fotogalerie dětských kreseb

letos byla dětmi plně obležena naše „Tvořivá dílna – dětský koutek“. Zde si děti mohly nerušeně malovat či hrát různé hry nebo vyrábět různé ozdobné předměty. V neděli 30. srpna 2015 v prostoru Duhové scény byly pak všechny obrázky dětí vystaveny v průhledných eurosložkách.  A poněvadž obrázky malovaly děti ve věku od 2 roků až do 12 let a tudíž všechny obrázky byly svým způsobem jedinečné, tak nebyl vyhlášen žádný konkrétní vítěz této dopředu vyhlášené soutěže.

Všechny děti dostaly za odměnu sladkosti a jiné dárečky na památku. Obrázků dětí bylo celkem 76 ks a jako odměna pro jejich tvůrce i jejich rodiče je skutečnost, že je můžete spatřit zde na našich webových stránkách a to i se jmény, věkem případně i bydlištěm.

Radio Rubi

První Radio Rubi v ČR od roku 1991, regionální Olomoucké rádio má největší zásah aktivních lidí v Olomouckém kraji, denně nejposlouchanější RR program.
Radio Rubi, s.r.o. tel.: 732771642, 585051515, 602755 939, vysílací studio Olomouc: 585012345
www.radiorubi.cz - facebook.com/radiorubiol
Sídlo: Radio Rubi, spol. s r.o. Mohelnická 807, 783 91 Uničov
Stř. Morava, Ol. 97.1, Brno 96,4 MHz, Kroměříž 93,1, Prostějov 90.0,  Přerov 95.4, Šumperk 90.0,
Bruntál 105.4,  Vyškov 96.4, Hranice 102.5, Zlín 105,4, Zábřeh 105.4,  Boskovice 95.6,  FM.
Všechny vysílače se Vám automaticky přepínají při poslechu Radia Rubi v autě. 
Rádio Rubi - nejlepší muzika nonstop!
Poslouchejte hned na celém světě: http://www.play.cz/radio-rubi

cena „Souznění hudby s přírodou”

Již potřetí za sebou bude na Mohelnickém dostavníku® udělena cena „Souznění hudby s přírodou“. Poprvé ji na 38. Mohelnickém dostavníku® 2013 získala ostravská trampská kapela TEMPO DI VLAK, v dalším roce na 39. Mohelnickém dostavníku® 2014 ji získala pražská kapela HLUBOKÉ NEDOROZUMĚNÍ a letos na jubilejním 40. Mohelnickém dostavníku® 2015 to bude... ?
Kdo cenu získá vám ještě zcela logicky nemůžeme prozradit, ale co je zde třeba zmínit, že všechny tři ceny (tedy i tu letošní) vyřezal náš výborný kamarád a muzikant z Alibaby Jirka Krbi Krbeček.
O té letošní ceně nám prozradil, že je vysoká 60 cm, je vyřezána z lipového dřeva a povrch namořen a barvený šelakem. Toto nádherné dílo Krbimu zabralo 12 dní usilovné práce a vymýšlení motivu trvalo 353 dnů. Dohromady je to 365 dnů – tedy celý jeden rok práce . . . . .
Posuďte sami, že je to nádhera.

Live CD/DVD:  Petr Bende & Band  a  CD/DVD skupiny CROSS COUNTRY - GARDEN PARTY

Mimo jiná CD a DVD bude k dostání letos na Dostavníku i tato CD/DVD:

Live CD/DVD:  Petr Bende & Band - speciální akustický koncert - Kateřinská jeskyně
Záznam živého koncertu z ojedinělého vystoupení z velkého dómu Kateřinské jeskyně byl pořízen v září 2014. Petr Bende & Band odehráli speciální akustický koncert, jehož hostem byl písničkář Pavel Helan.  16 skladeb a dva bonusy Vás zavedou do tajemných zákoutí největšího jeskynního prostoru v České republice a navodí jedinečnou atmosféru koncertu.

Live CD/DVD:  Petr Bende & Band a Cimbálová muzika Grajcar - VysočinaFest 2014
Záznam živého koncertu byl pořízen v červenci 2014 na multižánrovém kulturním festivalu Vysočina Fest. Petr Bende & band vystoupili za doprovodu Cimbálové muziky Grajcar. Netradiční propojení pop-rocku s lidovou hudbou dodalo koncertu potřebné grády a vystoupení se setkalo s obrovským ohlasem publika. Energickou atmosféru z vystoupení na jednom z největších festivalů v ČR tak máto možnost zažít i Vy!
​Oba koncerty jsou zaznamenány jak na CD audio, ta na DVD.

CD/DVD skupiny CROSS COUNTRY  - GARDEN PARTY
bude na Dostavníku také možno sehnat za slušný peníz.

Audiobedekr - hlasový průvodce po České RepublicE

Určitě jste si už v poslední době kolem sebe všimli QR kódů – jsou to ty známé „čtverečky s rozsypaným čajem“, které dokážou s pomocí chytrých mobilních telefonů ukázat internetový link, emailovou adresu, telefonní číslo a podobně. Naše QR kódy umí ale mnohem víc: Jako hlasový průvodce Vám odvypráví z vašeho mobilního telefonu příběh Turistického známkového místa. Poví vám, kdo ubránil hrad před Švédy, z jakého kamene je postavena keltská svatyně, kteří obojživelníci žijí v chráněném jezírku, či kolik musíte vystoupat schodů na vrchol rozhledny. A protože při kulatých narozeninách našeho 40. Mohelnického dostavníku® 2015 by se mělo alespoň trošku bilancovat, zavzpomínat a podívat se zpětně na vznik tohoto krásného a nyní již tradičního festivalu hudby a kamarádství, tak se tato novinka objeví i na letošních Výročních turistických nálepkách. Vše bude i vám k dispozici v naší letošní Dostavnické poště. Za to je třeba moc poděkovat kamarádům z firmy Turistické známky s.r.o. Rýmařov.

Základem AUDIOBEDEKRU je 2200 textů o Turistických známkových místech. Tuto hlasovou encyklopedii vytváří firma Turistické známky s.r.o. od roku 2015, jako bonus pro sběratele Turistických nálepek.  Více zde- http://www.audiobedekr.cz

Soutěž dětských kreseb pro Mohelnický dostavník® 2015

I letos vyhlašujeme soutěž pro děti do 12 let a to v malování obrázků na téma „ Mohelnický dostavník“. Motivem (námětem)  mohou být účinkující muzikanti, moderátoři, různé hudební nástroje, táborový oheň, příroda, totem, indiáni, apod. Své výtvory doneste přímo na letošní 40. Mohelnický dostavník® do prostoru „Tvořivé dílny, kde všechny tyto kresby budou po dobu konání festivalu vystaveny.
Formát: papír (nejlépe tvrdý papír) formátu A4, kresby barevnými pastelkami, voskovkami, vodovými barvami, tužkou, fixkami, propisovačkou apod. Každý obrázek musí být z druhé strany podepsán celým jménem autora a adresou bydliště (to mohou samozřejmě za své dítě vyplnit rodiče). V sobotu 29.8.2015 večer pak vylosujeme 3 nejlepší autory. Vyhlášení výsledku losování tří kreseb se uskuteční v neděli 30.8.2015 dopoledne po pohádce na Duhové scéně cca v 10.30 hod.
Všechny obrázky (i ty nevylosované) pak budou uveřejněny na www.mohelnickydostavnik.cz i se jmény autorů. Obrázky – kresby, si můžete vytvořit již doma nebo ještě lépe vše namalovat přímo v naší dostavnické „Tvořivé dílně“. Tu najdete na mapce uveřejněné v novinách Dostavník Times 2015. Noviny dostane každý návštěvní festivalu zdarma u každé pokladny.

JÍZDOMAT

Jedete na Mohelnický dostavník autem a máte volné místo?
Nabídněte ho na Jízdomatu!

Ušetříte tak náklady i životní prostředí a ještě se můžete seznámit s novými lidmi.

Morava Camp koupalištĚ

I po dobu konání 40. Mohelnického dostavníku® 2015 vám bude zpřístupněno krásné koupaliště (včetně brouzdaliště pro děti). Provozní doba areálu koupaliště je od května až do září, avšak je závislá na aktuálním počasí. Při nepřízni počasí bude koupaliště UZAVŘENO.
Areál slouží především ubytovaným, ale i veřejnosti a tudíž i návštěvníkům našeho festivalu.
Otevírací doba při příznivém počasí je denně od 10 – 19 hod.
Více se dozvíte na webu kempu Morava - zde

Kožené účastnické visačky 40. Mohelnického dostavníku®

Nepřetržitě již od 28. Mohelnického dostavníku® 2002 pro nás každým rokem vyrábí velice originální visačky náš kamarád Antonín Major Pekař. Vyrábí je z pravé kůže a po zhlédnutí dostavnického archívu těchto visaček je patrno, že kamarád „Major“ vyrobil visačky i pro letošním jubilejní ročník a to v pořadí již třináctou. Tu obdrží každý účastník programové části letošního 40. Mohelnického dostavníku® a část  Vám bude k dispozici v Dostavnické poště v neděli 30. srpna 2015 před závěrem letošního ročníku.

Honky Tonk Brothers

Fotogalerie

Drazí přátelé,
40 výročí festivalu je velkým důvodem k hrdosti i spokojenosti. Festival je jedním z největších uměleckých projektů a stojí za to s hlubokou úklonou poděkovat všem těm, kdož se přičinili o jeho vznik a pokračování. Ta poděkování zcela určitě především patří velkému příznivci hudby – Pavlovi Aligátorovi – kterému vřele za pozvání děkujeme. To právě jeho nadšení festivalu dovolilo těch 40 let vydržet.
Vystoupení na vašem jubilejním 40 ročníku je pro nás velkou ctí. Přijíždíme k vám s velkou radostí a očekáváním. Už mnohokrát jsme v České republice hráli a pokaždé to pro nás byly velmi radostné chvíle. Jste znamenitým, srdečným a hudebně velmi vyspělým publikem. Věřím, že ani tentokrát vás nezklameme a aspoň trochu vám svým vystoupením uděláme radost. Zcela určitě nejsme schopni překonat rekord v popularitě vaší skvělé skupiny ŽALMAN A SPOL., která u vás vystupovala již 26 krát, ale zahrajeme pro vás s chutí a jak nejlépe umíme.
Zdravíme srdečně všechny účastníky a hosty festivalu a zveme ke společné zábavě.

Robert Rybczyński & Honky Tonk Brothers

Dostavnická pošta 2015 – poštovní přítisk

Fotogalerie

Od pátku 28. srpna 2015 (od 18 hod.) až do neděle 30. srpna 2015 (do 12 hod.) budete mít možnost zakoupit si letošní poštovní známky s přítiskem (tzv. známky s kuponem).
I letošní přítisk obsahuje originální motivy Mohelnického dostavníku® a bude jistě vzácnou památkou nejen pro návštěvníky letošního festivalu, ale i pro sběratele. Zájemce u tuto sběratelskou raritu však upozorňujeme, že tyto známky s přítiskem (jednotlivě nebo i celé aršíky) si budou moci zakoupit jen řádně platící návštěvníci našeho festivalu a to výhradně jen po dobu konání letošního jubilejního 40. Mohelnického dostavníku®. V omezeném množství budou v naší „Dostavnické poště“ k dispozici i známky s kuponem (celé aršíky) vydané při příležitosti 36. - 37. Mohelnického dostavníku®.

PODĚKOVÁNÍ

Ahoj Aligátore,
ráda bych poděkovala všem, kteří se podílejí na pořádání Mohelnického dostavníku. Dostavník není jen o hudbě a zábavě, ale i o velkém přátelství. Letos je to 11 let, co jsem zde potkala svého přítele (nyní je již rok mým manželem) a velmi rádi jezdíme na festival slavit naše výročí i s dětmi.
V roce 2011 jsme se jeli podívat na naše oblíbené místo v době konání Mohelnického dostavníku (viz foto), ale tento festival se v důsledku Tvé nemoci nekonal. Proto všem přeji pevné zdraví a hodně sil do dalších let.
Děkujeme a děkujeme....... naše rodina vznikla jen díky Mohelnickému dostavníku.

3.8.2015 - Dáša z Mladé Boleslavi, Daniel z  Přerova, Lucka a Kateřina (6 a 3 roky)
(nyní již všichni bydlíme v nedalekých Lošticích)

TELEVIZE DOBRÝCH ZPRÁV – TV NOE - BUDE I LETOS S NÁMI NA DOSTAVNÍKU

Vnitřní technické vybavení přenosového vozu si budete moci prohlédnout:
- v sobotu 29. srpna 2015 dopoledne od 10 - 11 hod.
- v sobotu 29. srpna 2015 odpoledne od 15 - 16 hod.
Personál přenosového vozu TV NOE připravil pro zájemce v těchto časech krátký výklad a na místě zodpoví případné dotazy. Vedle přenosového vozu budou zájemcům k dispozici letáky, přihlášky do Klubu přátele Telepace a TV NOE a různé propagační materiály. Pracovníci TV NOE budou většinu programu na hlavní scéně snímat na televizní kamery a v průběhu roku pak toto bude na této televizní stanici odvysíláno (včetně rozhovorů s osobnostmi letošního ročníku). 
Přenosový vůz TV NOE bude stát po celý letošní ročník za hlavní scénou.

ceny pro 40. Mohelnický dostavník®

Tyto krásné keramické ceny pro 40. Mohelnický dostavník® i letos vyrobila naše kamarádka
Jarka Rybová z Dolní Lutyně na Karvinsku.

Fotogalerie - zde

JAK SE VÁM LÍBÍ – pořad na Radiu Proglas

Už po čtyřicáté se letos uskuteční festival Mohelnický dostavník®.
Vystoupí na něm špičky české folkové a country hudby, ale také některé mladé objevy. Letos bude součástí festivalu i speciální soutěžní pořad Přehlídka folkových nadějí. Dále nebude chybět osadní táborový oheň, nedělní mše svatá ve festivalovém areálu nebo nedělní Scéna Radia Proglas.

Více prozradí pořadatel festivalu Pavel Aligátor Nenkovský.

Premiéra: : v úterý 4. srpna 2015 v 19:15 hod. (živě ze studia Radia Proglas – Brno – Barvičova ulice)
Repríza: ve středu 19. srpna 2015 v 16:00 hod.

Moderátor: Milan Tesař

SAMOLEPKY – DOSTAVNICKÁ POŠTA 2015

V naší „Dostavnikcké poště“ budete mít v průběhu festivalu možnost kromě jiného zakoupit si na památku i letošní samolepku 40. Mohelnického dostavníku®.

Archív všech doposud vydaných samolepek si můžete prohlédnout  - zde.

ÚSPĚCH SKUPINY MAROD OSTRAVA – CZ

Fotogalerie

Fotky

WCOPA 2015 skončila. Medaile jsou v kufru a co teď?
Zítra odjíždíme směrem San Diego a pak na východ přes Grand Canyon do Arizony, pak severně, Monument a Dead Valey, Yosemity, San Francisco, Sekvoje, Josua Tree a zpět do LA. Pak ještě týden tady a v půlce srpna zpátky domů. Hned po návratu se s Vámi uvidíme na několika místech (viz web). Z naší cesty po jihozápadě se Vám pokusíme touto cestou posílat fotky, zprávy a postřehy. Ještě jednou moc děkujeme za podporu a těšíme se na Vás doma v Čechách.
MARODI si vezou domů zcela po zásluze 5 medailí v těchto kategoriích:

Kategorie gospel:
Otevřená kategorie:
Vlastní tvorba:
Country:
Jazz:

3.místo
3.místo
3.místo
3.místo
2.místo

MAROD – z USA – 19.7.2015

HONKY TONK BROTHERS – hosté z Polska

Fotogalerie

Fotky

Tato znamenitá formace z polského Walbrzychu k nám letos přijede zahrát na jubilejní 40. Mohelnický dostavník®. Můžete je uslyšet v sobotu 29. srpna 2015 na hlavní scéně v rámci odpolední Galapřehlídky hostů a to kolem půl šesté hodiny. Název hostující kapely docela trefně popisuje její charakter a styl. „BROTHERS“ proto, že pilíř skupiny tvoří bratři Rybczyňští – Robert (frontman, baskytarista a zpěvák v jedné osobě) a Marcin (zpěv a akustická kytara). „HONKY TONK“ proto, že v Polsku toto hudební seskupení náleží do nevelké skupiny umělců angažovaných v autentické country muzice, kterou umí také skvěle zahrát. Ke vzorům kapely patří legendy country music jako Ernest Tubb, Hank Williams, Eddy Arnold, Webb Pierce, George Jones, Alan Jackson a další osobnosti. Počátek nového století přinesl skupině HONKY TONK BROTHERS četná ocenění. Opakovaně triumfovala v anketě country soutěže „Dostavníky“, když získala tituly „Nová skupina roku“, „Nejlepší kapela roku 2002 a 2003 a jejich „Road Life Boogie“ se stala uměleckým počinem roku 2003. V témže roce se jejich „Prázdná silnice“ (hudba i text Robert Rybczyňski) stala písní roku. Nejinak dopadlo také provedení cover verze songu „Díky Bohu za rádio“, která zvítězila v anketě „Standardní výkon roku“. Dokonale sladěný a vyvážený repertoár kapely, který je poskládán z původních amerických písniček, jakož i z osvědčených vlastních hitů, garantuje vysokou uměleckou kvalitu. Jistě Vás čeká příjemný hudební zážitek.
Provedení country a bluegrassových melodií v podání HONKY TONK BROTHERS Vás jistě nenechá chladnými a zahýbe Vašimi emocemi.

VZPOMÍNKY - Miloslav Fous Dohnal by měl být letos mezi námi

Fotogalerie

Fotky

Přerovskou skupinu ŠPUNT založil v září roku 1985 Miloslav Fous Dohnal. Na náš festival přijeli tito muzikanti poprvé zahrát v roce 1989 a to na 15. ročník. Pak měli 3 roky pauzu a od roku 1993 až dodnes zde hrají každým rokem (celkem 22x). Kamarád Fous kapelu vedl a hrál  v ní od založení až do roku 1994 – tedy devět let (1985 – 1994). Pak předal své kapelnické žezlo svému synovi Miloslavovi, který tuto známou přerovskou kapelu vede dodnes.
Kamarád Fous rok po svém odchodu z kapely Špunt našemu Mohelnickému dostavníku® věnoval písničku „Pozdrav po hvězdách“. Bylo to v roce 1995 a od té doby ji kapela Špunt hraje hned po páteční úvodní VLAJCE na hlavní scéně dodnes. Tato písnička, která je věnována všem kamarádům, kteří již nejsou mezi námi, patří již neodmyslitelně mezi tradiční rituály našeho festivalu.
Poněvadž letos slavíme jubileum, tak jsem mimo jiné k nám do Mohelnice pozval i kamaráda Miloslava Fouse Dohnala, který na toto pozvání reagoval kladně:
Ahoj kamaráde,syn Miloš (kapela Špunt) mi vyřídil tvé pozvání na výroční 40. Mohelnický dostavník®. Jsem rád a budu se snažit přijet . Mám zdravotní problémy. Děkuji za pozvání. Dovol, abych ti věnoval svou písničku VZPOMÍNKY - budu se těšit na setkání – Fous.

Přerov – 14.7.2015

MAROD A MISTROVSTVÍ SVĚTA V USA

Fotogalerie

Fotky

WORLD CHAMPIONSHIP OF PERFORMING ARTS (W.C.O.P.A) se koná 10. - 18.července 2015 v Hollywoodu, USA. Do českého reprezentačního týmu na WCOPA 2015 byla nominována i ostravská kapela MAROD. Všichni jsou už samozřejmě na místě a čeká je těžká soutěž v 5 kategoriích (vlastní, country, gospel, jazz a volný výběr). Repertoár již mají vybrán a nacvičen. Říkají mu "Americký balíček". Oficiální stránky tohoto mistrovství světa jsou www.wcopa.com, kde budou dostupné informace o přenosech, či záznamech. V každém případě počítejte s časovým posunem 9 hodin. MARODi mi poslali tyto krásné fotografie z Hollywoodu a to z "chodníku slávy", kde alespoň na chvilku vystavili i plakát 40. Mohelnického dostavníku®, na kterém, po návratu z USA, samozřejmě nebudou chybět.
11.7.2015 (v  01:52 hod. našeho času) mi poslali tuto zprávu: Mohelnický dostavník je už i v Holywoodu …. Moc Tě všichni Pavle Aligátore zdravíme a v srpnu se těšíme.

Skupina Marod - 11.7.2015

POUTA SE ZASTAVILA V MOHELNICI

Při své cestě do Záhlinic u Hulína na festival "POD KOMÍNEM" se v sobotu 27.6.2015 kolem 17 hod. zastavila v Mohelnici kapela POUTA z Pardubice. Tady je foto pořízené na památku těsně po občerstvení a doplnění zásob na místní benzince.
Do místa konání festivalu jim zbývalo již jen 81 kilometrů. A tak jsem mým kamarádům popřál šťastnou cestu tam i zpět.

Aligátor – Mohelnice 27.6.2015

Stánkový prodej na 40. Mohelnickém dostavníku® 2015 - informace pro stánkaře

Kontaktní osoba:

Martina Nenkovská
mobil:   737 806 997  
email:   nenky@email.cz

Cena Olomouckého kraje

Můžete se podívat na Cenu Olomouckého kraje vyrobenou v keramické dílně kamarádky
Jarky Rybové z Dolní Lutyně pro letošní 40. Mohelnický dostavník® 2015.

Výroční turistická známka a nálepka

V pořadí již šestnáctou Výroční turistickou známku budete mít možnost opatřit si při návštěvě  letošního 40. Mohelnického dostavníku® 2015 v „Dostavnické poště“. Ta bude tradičně provozována v areálu hlavní scény. Tato Výroční turistická známka může být pro Vás pěknou památkou na náš festival a možná i dalším rozšířením Vaší sbírky.
Podobu letošní turistické známky si můžete prohlédnout - zde

A všech doposud vydaných  - zde

Výroční turistická známka a nálepka

Turistická nálepka

Kromě Výročních turistických známek budete mít možnost na letošním 40. Mohelnickém dostavníku® 2015 sehnat i Výroční turistickou nálepku (samolepku). Výroční turistickou známku i samolepku pro náš festival vyrobila firma Turistické známky s.r.o. Rýmařov. Více o této firmě a jejich výrobcích se můžete dozvědět na www.turisticke-znamky.cz

Moravský vrabec 2015

Fotogalerie

Tisková zpráva a fotogalerie
z I. oblastního kola - Zábřeh
8.5.2015

VýsledkyFotogalerie

Tisková zpráva a fotogalerie
z II. oblastního kola - Turzovka 16.5.2015

VýsledkyFotogalerie

Tisková zpráva a fotogalerie z finále - Karviná 13.6.2015
foto © Zdeněk „Senior“ Praus

Hlavní cena poroty oblastního kola Moravského vrabce 2015 v Zábřehu

I letos hlavní cenu poroty oblastního kola Moravského vrabce 2015 v Zábřehu pro vítěznou kapelu vyrábí náš kamarád Jirka Krbi Krbeček  (Alibaba Horka nad Moravou).
Viz snímek z jeho řezbářské dílny – cena před dokončením.

Krbi je fakt machr a umíííííííííííííííí!

Moravský vrabec 2015 - 20. ročník

Oblastní kolo Zábřeh – koná se v pátek 8. května 2015 od 14 hod. na zahradě Katolického domu.Do uzávěrky (30.4.2015) došlo celkem 15 závazných přihlášek. Oblastního kola v Zábřehu se tedy zúčastní kapely: B.P.T. Zlín, DOJEM Prostějov, DIVOUSY Kroměříž, DUNIBUCH Dlouhá Loučka, HUBERTUS Uničov, JIŽNÍ RYBA Prostějov, KUPODIVU Brno, MOTÝLÍ )D(EFEKT Kuřim, NOACO Litovel, PETRA FÚRIKOVÁ & KAPELA Karviná, RENDEZ-FOU Jihlava, STOPTIME Vysočina, ŠPUNT Přerov, VĚNEBAND Litomyšl a ZAHRÁDKÁŘI Šternberk.

Moderátor: Josef MLOK Grim – držitel Zlaté Porty
Zvuk: Dragon Agency 
Garant: Pavel Aligátor Nenkovský

V příjemném prostředí zahrady Katolického domu Zábřeh můžete společně s námi  prožít sváteční odpoledne (Den vítězství – státní svátek), které je určeno pro všechny generace. Kromě tradičního guláše budou od 14.00 hodin pro návštěvníky připraveny makrely, grilované speciality a bohaté občerstvení všeho druhu. Nejmenší se budou moci těšit na skákací hrad, na různé soutěže o sladkosti či bohatou tombolu. Zpestřením programu bude vystoupení skupiny Old country dance ze Šumperka.
Oblastní kolo se uskuteční za podpory Města Zábřeh a Olomouckého kraje. Mediální partner: Český rozhlas Olomouc a Objektiv Mohelnice (měsíčník)
Pořadatelem je SPOLEK METODĚJ Zábřeh

FOLKOVÝ KVÍTEK 2015 a Brána 2015 - moravské kolo v Olomouci

26.4.2015 - Výstaviště Flora  Olomouc - scéna u jezírka.
Pozvánka pro děti a mládež do 18 ti let na pěveckou a interpretační soutěž.

  30. COUNTRY FOLK FLORA

Pozvánka

Přihláška

  FOLKOVÝ KVÍTEK

Vyhlášení soutěže

Pozvánka

Přihláška skupiny

Přihláška sólista

POVSTAŇTE KAMARÁDI

Ve středu 11. února 2015 po krátké a velmi těžké nemoci zemřel ve věku 62 let náš kamarád a zakládající člen skupiny Smolaři JUDr. Vojtěch Krejčíř.
Vojtěch Krejčíř se narodil roku 1953 v Mohelnici a prakticky od svého dětství zde měl spoustu kamarádů. Na podzim roku 1973 stál společně se svými kamarády u zrodu hudební skupiny hrající ve stylu country & western. Skupina si dala název SMOLAŘI a Vojtěch Krejčíř docházel na jejich zkoušky. Ne proto, aby hrál na nějaký hudební nástroj, ale aby pozorně naslouchal a pro Smolaře vymýšlel texty, aby měli co hrát. Stal se tak zvaným prvním „dvorním textařem“ této skupiny. Byl mimořádně nadaný, sečtělý a měl rád tuto muziku. Tomu podřídil svoje texty a rád si poslechl jejich zhudebnění v podání svých kamarádů. Texty psal na základě již známé hudby od některých, především amerických autorů, a rovněž i texty, které za Smolaře zhudebnil další zakládající člen a jeho kamarád Pavel Aligátor Nenkovský. Vojtěch měl důvod být hrdý na to, a Smolaři samozřejmě s ním, když právě jeho texty dopomáhaly mohelnickým muzikantům získávat různá ocenění na mnoha soutěžích po celé republice. Některé jím otextované písničky zazněly kromě mnoha měst např. i v pražské Lucerně. Jeho písničky Smolaři hrají dodnes a to již docela neuvěřitelných 42 let.

SMOLAŘI tímto Vojtěchovi děkují za vše, co pro ně udělal. Vojtěch pro Smolaře složil více jak 50 textů. Z nich snad největší úspěch měly písničky: Bludný Holanďan, Kouzelná hůlka, Létající talíř, Loučení s láskou, Moje dívka, Návraty do dětství, Osel, Písnička pro všední den, První taneční, Ruleta, Rumový skřítek, Šípkový Vojtěch a v neposlední řadě Zlatá horečka.  

Smolaři děkují Vojtovi za jeho přízeň a především ryzí kamarádství a slibují, že na něho nikdy nezapomenou. Jeho otextované písničky budou znít minimálně do té doby pokud Smolaři budou existovat.

Za Smolaře Pavel Aligátor Nenkovský

Moravský vrabec 2015  (20. ročník) - termíny jednotlivých kol a finále

Přihláška
Zábřeh

Přihláška
Vrabčiak

Propozice

 I. oblastní postup. kolo

8.5.2015

Zábřeh na Moravě

II. oblastní postup. kolo

16.5.2015

Turzovka (SK)

Finálový koncert:

13.6.2015

Karviná

Více na www.moravskyvrabec.cz

PF 2015

PF2015

PF 2015
Svěží vítr do plachet v roce 2015 Vám přeje Aligátor s rodinou

Výroční turistické známky

Na Mohelnickém dostavníku® lze zakoupit vzácnou a tradiční trofej v podobě Výroční turistické známky. Tuto dřevěnou známku připravuje firma Turistické známky s.r.o. Česká republika – Rýmařov.

Dosavadní výroční turistické známky z tradičním obrázkem Stanislava Johnkiho Galáska si můžete prohlédnout - zde

Spřízněné internetové stránky - odkazy - linky

Zde Vám nabízíme odkazy na spřízněné internetové stránky, kontakty na trampské osady, skupiny, písničkáře, organizátory a časopisy, které projeví zájem spolupracovat s Mohelnickým dostavníkem či jeho internetovými stránkami. Jedinou podmínkou je vzájemné umístění odkazů.  Info - zde

© 1998 - 2018  Václav Jokl & Pavel Aligátor Nenkovský  | Licenční podmínky  | Prohlášení o přístupnosti