Úvod

Archiv - INFO 2012

 Vánoční koncert B.P.T. Zlín

V sobotu 29.12.2012 se v loštickém kostele sv. Prokopa uskutečnil vánoční koncert výborné trampské skupiny ze Zlína – B.P.T. Před příjemně zaplněným kostelem zde akusticky zahráli a zazpívali více či méně známé spirituály, koledy a posluchači měli možnost poslechnout si i něco z hudby barokní. Skupina B.P.T. ze Zlína tak dokázala, že cenu Olomouckého kraje, kterou získala na 37. Mohelnickém dostavníku® 2012 obdržela zaslouženě a že opravdu umí. Ani tato kapela neporušila tradici a ještě před odjezdem domů si prohlédla Mohelnický betlém.

Galerie

 

 Mohelnický betlém a Mohelnický dostavník® 2012

Reportáž o Mohelnickém betlému, která byla natočena štábem České televize Brno v pondělí 10.12.2012 v mohelnickém kostele sv. Tomáše Becketa bude odvysílána v pondělí 17.12.2012 v 6.40 hod. na ČT 2 v pořadu Dobré ráno. Dále budete mít možnost tuto reportáž najít v archivu pořadu www.dobrerano.tv/program

Dokument „Mohelnický betlém“ vyrobený Studiem TELEPACE v roce 2006 (délka 10 minut) bude odvysílán na TV NOE na Štědrý den 24.12.2012 ve 14.05 hod., v pátek 28.12.2012 ve 23.55 hod. a ve čtvrtek 3.1.2013 v 6.15 hod.

V pondělí 17.12.2012 ve 20 hod. bude na TV NOE odvysílána premiéra dalšího dílu pořadu věnovanému amatérskému filmu a jeho autorům „KLAPKA s …“   tentokráte s Pavlem Aligátorem Nenkovským. Reprízy se uskuteční: ve středu 19.12.2012 v 12.05 hod., ve čtvrtek 20.12.2012 v 13.40 hod. a v pátek 21.12.2012 v 10.40 hod.
TV NOE bude rovněž vysílat 50 minutový sestřih z vystoupení jednotlivců i skupin festivalu trampské, country a folkové hudby 37. Mohelnický dostavník® 2012 s názvem „12 krát Mohelnický dostavník® 2012“ a to v pondělí 31.12.2012 (na Silvestra) v 13.05 hod. a dále ještě v pátek 4.1.2013 v 13.40 hod. a v sobotu 5.1.2013 ve 22.30 hod.
 

Pavel Aligátor Nenkovský – správce Mohelnického betlému a pořadatel Mohelnického dostavníku®

 Reportáž z Mohelnického dostavníku®

Pořad TV NOE „Mezi pražci“ , který uvádí Honza Žamboch, ve svém letošním říjnovém vydání mimo jiné přináší i reportáž z letošního 37. Mohelnického dostavníku®. Premiéra 11. dílu tohoto folkového magazínu byla v sobotu 6.10.2012 v 19.30 hod. na TV NOE a pokud jste to nestihli, tak máte ještě možnost tento pořad shlédnout ještě v dalších reprízách a to :
9.10.2012 :          17.20 hod. a v 00.05 hod.
11.10.2012:         16.15 hod.
18.10.2012:         16.15 hod.
21.10.2012:         11.20 hod.
26.10.2012:         08.05 hod.

 Díky od diváků Aligátorovi za Mohelnický dostavník®

Galerie

 

 VINNETOU & MOHELNICKÝ DOSTAVNÍK

Vinnetou Pierre Brice
Pozdrav od Vinnetoua v originále

Dnes již 83 letý filmový představitel Vinnetoua, francouzský herec PIERRE BRICE, se na základě našeho dopisu dozvěděl o festivalu Mohelnický dostavník a s tím i o naší zavedené a neodmyslitelné tradici, kterou vždy zahajujeme slavnostní Galapřehlídku hostů. I letos nám hudba z filmu „Poklad na Stříbrném jezeře“ připomene hrdinství náčelníka kmene Apačů Vinnetoua. Letos uplynulo neuvěřitelných 50 let, kdy byl natočen film „Poklad na Stříbrném jezeře“.
A tak jsme rádi a hrdí na to, že nám právě náš vzor a hrdina z našeho mládí poslal tento milý pozdrav:

Milí přátelé,
nezapomínejte na hodnoty Karla Maye!
Je důležité, abychom ctili hodnoty jako přátelství, respekt, tolerance a lidská práva!
Přeji Vám krásný festival!
Váš přítel Pierre Brice

 Pavel Žalman Lohonka byl hospitalizován

Dnes (29.8.2012) jsem obdržel smutnou zprávu, že Pavel Žalman Lohonka byl hospitalizován v nemocnici a musel zatím zrušit dva koncerty koncem srpna 2012. Takže nevystoupí se svým spolem. 31.8.2012 na Trampském širáku (Hanesův mlýn) a ani v sobotu 1. září 2012 v Galapřehlídce našeho 37. Mohelnického dostavníku a pak ani v neděli 2. září 2012 jako host skupiny MARIEN. Milý Žalmane, moc jsme se na Tebe a celou Tvoji partu těšili. Jsou věci, které člověk neovlivní a tak Ti touto cestou přejme brzké uzdravení. Místo Žalmana a spol. v sobotu 1. září 2012 vystoupí skupina NAVOSTRO.

 Bouzov je v noci osvětlen

V sobotu 25. srpna se poprvé rozzářilo nové osvětlení hradu Bouzova, které z převážné části financoval Olomoucký kraj. Správci hradu i kraj si od investice slibují zvýšení zájmu o hrad a růst počtu návštěvníků. Náklady dosáhly částky 2,2 miliónu korun, z nichž kraj uhradil 2 milióny. Hrad Bouzov se řadí k významným romantickým stavbám na našem území. Areál si v minulosti oblíbily také filmové štáby. „Hrad si osvětlení určitě zaslouží, proto jsme v roce 2011 podpořili zpracování projektové dokumentace a letos i samotnou instalaci příslušných zařízení,“ uvedl hejtman Martin Tesařík. A tak i my letos při čtvrtečních recitálech 37. Mohelnického dostavníku® budeme mít poprvé možnost spatřit  osvětlený romantický hrad Bouzov, což jistě umocní nevšední hudební zážitek přítomných diváků.

 Stánkový prodej na Mohelnickém dostavníku® 2012 - informace pro stánkaře

Informace o stánkovém prodeji na Mohelnickém dostavníku® 2012

 Ceny pro letošní Mohelnickém dostavníku® 2012

Ceny pro letošní 37. Mohelnický dostavník® jsou již připraveny a čekají na svého majitele.
Vyrobila je naše kamarádka Jarka Rybová z Dolní Lutyně.

Vystudovala Střední uměleckou školu v Uherském Hradišti, obor výtvarné zpracování keramiky pod vedením profesora Stanislava Mikuláštíka a Ladislava Groše.
Své keramické práce začala vystavovat v roce 1977. Zpočátku se zabývala designem souborů užitkové keramiky vytáčené na hrnčířském kruhu s převažujícím majolikovým charakterem, v současné době převažuje vytváření modelovaných a lepených keramických plastik a reliéfních keramických obrazů. Celá tvorba je ve znamení co nejdokonalejšího technologického zpracování. Autorka využívá různorodého charakteru keramických hlín, kontrastu hrubé a jemné hmoty. Pracuje s barevností glazur, s jejich leskem a matem. Vypaluje v elektrické peci a také živým ohněm, který dodává keramickým dílům punc neopakovatelného originálu. Užitá a dekorativní funkce keramických útvarů vychází z citlivě promyšlené věcnosti, blízké přírodní i lidské přítomnosti. Lehce humorný ráz dokumentuje  duchaplnou invenci  i  optimismus, zápal i  elán  autorky. Od roku  2000  pracuje  jako

odborná učitelka, předává své zkušenosti studentům keramického oboru Střední umělecké školy v Ostravě.
Výstavy: Od roku 1977 obeslala 44 skupinových výstav a uspořádala 14 samostatných výstav převážně v České republice.
Členství ve skupinách: UVU - SVUT Ostrava, Artklub Karviná, 212 Karviná
Realizace: Keramický reliéf ve Vinárně za plotem v Orlové
Keramická expozice na Gymnáziu v Orlové
Reliéfní sestava Zrcadlení ve vestibulu Gymnázia v Orlové
Keramická plastika Uzdravení v parku Nemocnice Třinec
Červený a Modrý reliéf ve vchodech obytného domu v Havířově
Keramická pamětní deska Kpt. Jasioka v ZŠ Havířov - Suchá
Řadu let tvoří keramické ceny pro hudební festivaly, např. Karvinský totem, Moravský vrabec, Mohelnický dostavník a Festival na pomezí v Dolní Lomné.
Zastoupení ve sbírkách: Slezské muzeum v Opavě, Fond kultury Městského úřadu v Karviné
Více na www.jarkarybova.jex.cz

 Charitativní akce na pomoc malé Michalce - sbírejte víčka pro Michalku -> plakát

„Prvním štěstím dítěte je prožitek: že je milováno.” Don Bosco
37. Mohelnický dostavník® a zaměstnanci mohelnického závodu Siemens na výrobu nízkonapěťových elektromotorů sbírají uzávěry z PET lahví pro nemocnou pětiletou Michalku Láníkovou z Holešova. PROSÍM, POMOZTE NÁM SBÍRAT I VY.

Stačí, když před vyhozením prázdných PET lahví odšroubujete vršek, schováte ho a dovezete ho s sebou do Mohelnice na Dostavník. Zde pro Vás bude připravena sběrná nádoba, do které budete moci takto Vámi nasbírané vršky vhodit a rozšířit tak počet těchto uzávěrů, které již po celý srpen sbírali zaměstnanci mohelnického závodu Siemens. V průběhu letošní sobotní dostavnické Galapřehlídky bude odhadnuta hodnota všech doposud nasbíraných vršků a toto číslo v korunách se pak objeví na symbolickém šeku, který předá přímo na hlavní scéně ředitel mohelnického závodu pan Pavel Pěnička rodině malé Michalky. Michalku a její rodinu tak společně podpoříme nejenom finančně, ale hlavně tím, že jsme s nimi a držíme jim palce v jejich nelehkém boji s touto nemocí!

Dopis od Michalky:
„Jmenuji se Michalka, narodila jsem se bez komplikací do zdravé rodiny, do dvou let jsem si užívala života jako ostatní děti, pak se u mě začala projevovat zákeřná genetická neléčitelná nemoc, doktoři mně po testech nedali žádnou šanci na život, přesto díky své mamince bojuji a nevzdáváme to, bez mé maminky se ani nepohnu, ona mi dává všechen svůj čas, díky ní jsem ještě silná se o život rvát, těch sil mi ale ubývá čím dál víc a rychleji, v tuto chvíli jsem po operaci, díky ní můžu jíst a pít hadičkou v pupíku, v boji s touto nemocí ale prohrávám, proto bych Vás chtěla poprosit o pár minut Vašeho života, ve kterých si na mě vzpomeňte a poproste pána Boha, ať pro mě najde nějaké to místečko na zemi, kde bych mohla vyrůstat a žít, věříme, že zázraky se dějí, a já o přízeň Boží budu bojovat!“

Vaše Michalka

Více na www.michalka-lanikova.cz
Tato charitativní akce probíhá do dubna 2013.


Plastové uzávěry z PET lahví můžete k nám na letošní Mohelnický dostavník® samozřejmě přivést v jakémkoliv množství. Čím více, tím lépe. Věřte, že takto každý z Vás svým vlastním přičiněním může alespoň trochu pomoci malé Michalce.

Za pořadatele Vám předem děkuje Aligátor

 Malá ukázka z bohatého občerstvení

Slané i sladké palačinky si můžete koupit přímo z přepravního kola (mobilní provozovny).

Obsluha Vám bude plně k dispozici v prostoru hlavní scény.

 WiFi na Mohelnickém dostavníku®

Pro návštěvníky 37. Mohelnického dostavníku® bude po celou dobu konání festivalu zdarma k dispozici internetové WiFi připojení.

Celý areál bude pokryt WiFi signálem díky společnosti SPKFREE.NET – nekomerční internet na Šumpersku.

 Čajovna u Duháče

Bude otevřena v průběhu 37. Mohelnického dostavníku®.
Orientační otvírací doba (ovlivnitelná počasím a dalšími okolnostmi):

Pátek 31. srpna 2012:
Sobota 1. září 2012:
Neděle 2. září 2012:

16.00 – 01.30 hod.
13.00 – 01.30 hod.
09.00 – 12.00 hod.

 Tvořivá dílna pro děti i dospělé

Sobota 1. září 2012 :  09.00 – 13.00 hod.     14.00 – 18 hod.
Neděle 2. září 2012:   09.00 – 12.00 hod.

Nabídka aktivit:
Malování na obličej, nafukování a malování balonků, ubrousková technika na kamínky, srdíčka, výroba sluníčka z papírových tácků a tkaniny, obtisky na papír, navlékání korálků, malování duhy – barva, pastelky, voskovky, křídy.

Soutěže pod stanem : Skákání v pytlích, šermíři – šermování pro zájemce, opičí dráha. Maximální doba her dětí v „Tvořivé dílně“ je 2 hodiny s tím, že za další 2 hodiny mohou děti přitít znovu. V „Tvořivé dílně“ bude dodržován pitný režim (zajistí pořadatel) – jídlo se zde podávat nebude. Kontakt pro rodiče na „Tvořivou dílnu“ během Mohelnického dostavníku® : 608 542 765 (Eva Kličková). Srdečně zve Klub Duháček z Duhové čajovny a Vědomí srdce o.p.s. 

 Dostavnická pošta

Od pátku 31. srpna 2012 (od 17 hod.) až do neděle 2. září 2012 (do 12 hod.) budete mít možnost zakoupit si letošní poštovní známky á 10 Kč s přítiskem (tzv. známky s kuponem). Přítisk obsahuje motiv 37. Mohelnického dostavníku® 2012 a bude jistě vzácný nejen pro návštěvníky Mohelnického dostavníku®, ale i pro sběratele. Zájemce u tuto sběratelskou raritu upozorňujeme, že tyto známky s přítiskem (jednotlivě nebo i celé aršíky) si budou moci zakoupit jen řádně platící návštěvníci našeho festivalu a to výhradně jen po dobu konání letošního 37. Mohelnického dostavníku®. V omezeném množství budou na naší „Dostavnické poště“ k dispozici i známky s kuponem (celé aršíky) vydané při příležitosti 36. Mohelnického dostavníku® 2010.

 Doprava autobusem na Bouzov a zpět

Doprava autobusem na Bouzov a zpět
Autobus pojede ve čtvrtek 30.8.2012 z autobusového nádraží Mohelnice na Bouzov takto:
14.23 hod. – přímo do Bouzova na náměstí (přímo pod hradem)
14.30 hod. -  přestup v Lošticích a pak do Bouzova – Doly (odtud pěšky krásnou krajinou mírně do kopce k hradu Bouzov – 1,5 km). 
15.15 hod. – přestup v Lošticích a pak Bouzov - Doly (odtud pěšky krásnou krajinou mírně do kopce k hradu Bouzov – 1,5 km). 
16.05 hod. – přímo do Bouzova na náměstí (přímo pod hradem)

Odjezd z Bouzova z náměstí pod hradem takto:
Pozn.: recitály na hradním nádvoří skončí cca ve 21.10 hod.
21.45 hod. – odjezd z Bouzova náměstí do Mohelnice (na autobusové nádraží a pak na točnu u autokempu Morava)
Jízdenka: 22 Kč – tento autobus se nevrací zpět)
a
23.15 hod. opět z Bouzova náměstí do Mohelnice (na autobusové nádraží a na točnu u autokempu Morava s tím, že se v případě potřeby se autobus vrátí zpět na Bouzov pro zbytek zájemců o tento druh dopravy.
Jízdenka : 22 Kč
Více na : www.jizdnirady.idnes.cz
Děkujeme tímto firmě VEOLIA Transport Morava a.s. za vstřícnost.

 JAK SE VÁM LÍBÍ -  hudební pořad našeho mediálního partnera Radia Proglas

Rozhovory s muzikanty, kapelami, vydavateli, organizátory festivalů a dalšími zajímavými “lidmi od muziky” můžete poslouchat každý všední den od 19.15 a v sobotu od 15.00. V rámci pořadu jsou nepravidelně vysílány také koncerty kapel přímo ze studia tohoto radia.

Skupiny se mohou o možnostech účasti v pořadu informovat na e-mailu tesar@proglas.cz. Prohlédněte si také fotogalerii hostů pořadu „Jak se vám líbí“.
RADIO PROGLAS v tomto hudebním pořadu odvysílá živě ve čtvrtek 2. srpna 2012 v 19 hod. 15 minut pozvánku na 37. Mohelnický dostavník®. Host: Pavel Aligátor Nenkovský,  moderátor : Milan Tesař. Repríza této pozvánky bude odvysílána ještě ve středu 29. srpna 2012 v 16 hod. 

V hudební profilové rubrice Třikrát z Proglasu se toto radio bude např. věnovat těmto tématům (v pořadu zazní vždy 3 písně + krátký komentář) : pondělí 13. srpna: v 7.45 hod.: Mohelnický dostavník – pozvánka na festival ve 14.30 hod.: A. M. Úlet: CD „Malé velikosti“ (vlastní náklad) a v úterý 28. srpna 2012 v 7.45: Kamelot: Proti proudu (EMI) + pozvánka na festival Mohelnický dostavník.

 Nové CD na Mohelnickém dostavníku®

Premiéru na letošním 37. Mohelnickém dostavníku® bude mít několik nových CéDéček. V případě Vašeho zájmu si je zde budete moci opatřit (zakoupit) za rozumnou cenu.
Vřele doporučujeme:

KAMELOT

 „Proti proudu“

foto1  -  foto2

A.M.ÚLET Moravičany

 „Malé velikosti“

foto

MARIEN

 „V půli cesty“

foto

BUJABÉZA Olomouc

 „Potvory di mare“

foto1  -  foto2  -  foto3  -  foto4

BPT Zlín

 „Já jedu dál“

foto

Lada Šimíčková a Ivo Cicvárek

 „Hotel v tiché ulici“

foto

KOPYTO Opava

 „Kopyto“

foto

VĚNEBAND Litomyšl

 „Věneband všem králům“ 

foto1  -  foto2  -  foto3  -  foto4

POZDNÍ SBĚR Brno

„Výběr z bobulí“

foto

FOLK TEAM Brno

„Nebudu“

foto

 Výroční turistická známka

I na letošním 37. Mohelnickém dostavníku® 2012 bude mít možnost získat v pořadí již třináctou“ Výroční turistickou známku“,kterou vydává firma Turistické známky s.r.o. Rýmařov – ČR. Výtěžek z prodeje této známky bude pořadatelem opět zaslán na konto Svazu paraplegiků – Centrum Paraple. Kromě těchto výročních turistických známek budete mít s největší pravděpodobností možnost zde na našem festivalu získat i turistické nálepky (samolepky) či „stamply“ (kovové medaile a štítky). 

 Filmová soutěž 37. Mohelnického dostavníku®

Tradiční filmová soutěž neprofesionálních filmů se uskuteční na hlavní scéně a to v pátek 31. srpna 2012 od 22 hod. – velkoplošnou projekci zabezpečuje TV NOE & TELEPACE Ostrava. Uzávěrka přihlášek je 15. července 2012 na adrese pořadatele:
Pavel Aligátor Nenkovský - P.O.BOX 112, Pionýrů 1159/19, 89 85 Mohelnice

Zaslané snímky ve formátu DVD (nebo mini DV) pořadatel nevrací a projdou tzv. předvýběrem. Všechny zaslané snímky zůstanou v archívu Mohelnického dostavníku®. O výsledku předvýběru budou autoři zaslaných snímků pořadatelem zavčas informováni (k zaslanému snímku je nutné napsat tzv. průvodní list s názvem snímku, jménem autora a kontaktem na autora snímku – nejlépe email).
Doporučená délka filmů do 10 minut. Vybrané soutěžní snímky budou hodnotit diváci formou ankety. Žánr: písnička – videoklip nejlépe z oblasti country, folku či trampské písničky, trampská tematika, hraný snímek, dokument, ochrana přírody, ekologická tematika, animovaný film, humor, satira apod.

 Moravský vrabec 2012 - výsledky jednotlivých kol a finále

výsledky I. oblastního kola

výsledky II. oblastního kola

výsledky III. oblastního kola

finálové
výsledky

Fotogalerie ze všech jednotlivých kol:

Fotogalerie

I. kolo

Fotogalerie

II. kolo

Fotogalerie

III. kolo

Fotogalerie

finale

 Moravský vrabec 2012 - termíny jednotlivých kol a finále

Přihláška

Propozice

I. oblastní postupové kolo:

31.3.2012

 

KD města Frenštát pod Radhoštěm

II. oblastní postupové kolo:

28.4.2012

 

MKS Loštice

III. postupové kolo„Turzovský vrabčiak“:

5.5.2012

 

KD R. Jašíka, Turzovka

Finálový koncert:

16.6.2012

 

Karviná

MORAVSKÝ VRABEC 2012

V letošním roce náš MORAVSKÝ VRABEC vstupuje do sedmnáctého ročníku své existence. Uplynulé období sebou přineslo spoustu změn, se kterými se musela vypořádat nejen tato naše moravská soutěžní přehlídka FCT muziky, ale taktéž naprostá většina akcí obdobného charakteru.Změnily se počty kapel, které se v soutěži každoročně objevovaly, měnily se počty diváků v sálech či sálcích, došlo k řadě změn na radnicích i v kulturních zařízeních jednotlivých měst a s těmito změnami související občasnou změnou v nazírání na potřebnost či zbytečnost konání akcí tohoto typu.Pochopitelně, že současný setrvalý stav v oblasti financování kultury jako takové sebou zcela zákonitě často přináší jen těžce řešitelné problémy. Výsledkem této situace byl třeba loňský nucený „přelet“ finálového kola z Karviné do Českého Těšína. Vrabec je tvor přelétavý ! Tuto skutečnost určitě potvrzuje fakt, že třeba v roce svých patnáctých narozenin se finálový „Vrabčák“ opět vrátil tam, kde mu za jeho dosavadního života bylo nejlépe – tedy do Karviné – nebo že letos opouští své letité hnízdo pod pohostinnou střechou mohelnického Městského kulturního střediska a přelétá jen 4,4 kilometrů dále na jih pod neméně pohostinnou střechu Městského kulturního střediska v Lošticích. V organizaci naší soutěžní přehlídky postupně docházelo, dochází a logicky i nadále bude docházet k některým potřebným změnám, které ale - dne našeho názoru - jí mohou v další existenci jen a jen pomoci. Jelikož ani tato hudební akce nemůže věčně žít ze své podstaty a to obzvláště v dnešní, kultuře jako takové ne příliš nakloněné, době. Další roky pak určitě ukážou, zda jsme se ve svém přesvědčení mýlili nebo nemýlili. Pevně ale věříme, že díky přispění mnoha našich přátel z řad organizátorů, muzikantů, příznivců, sponzorů, mecenášů a především pak těch s „hlasem rozhodujícím“, bude náš muzikantský Passer Domesticus (vrabec domácí) na domácí hudební scéně tvorem stálým a jevem setrvalým.

Otcové-zakladatelé“ Josef Mlok Grim & Pavel Aligátor Nenkovský

 Autobusovou dopravní obslužnost

veolia

Autobusovou dopravní obslužnost návštěvníků 37. Mohelnického dostavníku® a to konkrétně na bouzovské čtvrteční recitály (tam i zpět) bude i letos zabezpečovat firma VEOLIA Transport  Morava a.s. Cena jednotlivého jízdného je stanovena na 22 Kč a bližší informace o odjezdech autobusů se dozvíte zde na webových stránkách jakmile to bude konkrétně dojednáno s autodopravcem VEOLIA Transport Morava a.s.
Bouzovské dostavnické recitály na hradním nádvoří začínají ve čtvrtek 30. srpna 2012 od 18 hod.  

 Festival ZAHRADA letos nebude!!

Tiská zpráva o ukončení festivalu Zahrada.

 Jaroslav Velinský – Kapitán Kid  -  *18.12.1932   + 19. 2. 2012

Parte Kapitán Kid

V neděli ráno dne 19. února 2012 zemřel v ústecké Masarykově nemocnici český spisovatel - prozaik, textař, trampský písničkář, hudebník a nakladatel Jaroslav Velinský, známější pod přezdívkou Kapitán Kid.
Jaroslav Velinský zemřel po delší těžké nemoci. Letos v prosinci by se dožil 80 let. Kapitán Kid  značně ovlivnil tvorbu řady dalších autorů v oblasti trampské i folkové písně. Svým literárním dílem se rovněž zařadil mezi naše významné autory v oblasti české detektivní, ale i sci-fi a dobrodružné literatury. Pro náš region je zajímavé, že v roce 1975 uvedlo Městské divadlo v Šumperku při příležitosti 30. výročí osvobození jeho hru „Než vyšlo slunce“ (v témže roce byl u nás uspořádán první Mohelnický dostavník). Byl spoluzakladatelem známého a dodnes trvajícího festivalu PORTA (vznik v roce 1967) a je nositelem řady cen Porty včetně Zlaté Porty (nejvyšší ocenění festivalu). V roce 1999 obdržel Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivku roku a v roce 2010 obdržel Cenu primátora města Ústí nad Labem. Narodil se v Praze, kde prožil své mládí. Pocházel z divadelního prostředí a stal se členem skautského oddílu, který vedl všem dobře známý Jaroslav Foglar (Jestřáb).

 Do „Foglarovského světa“ se zapsal především volným pokračováním příhod Rychlých šípů s názvem „Poslední tajemství Jana T.“ Během svého poměrně bohatého života vystřídal řadu zaměstnání. Byl horníkem, soustružníkem, opravoval sportovní nářadí nebo pracoval jako noční hlídač v zoologické zahradě. Později pracoval v libereckém Divadle hudby jako reklamní grafik, písmomalíř  a typograf. Od roku 1983 žil a pracoval v obci Libouchec poblíž Ústí nad Labem. Jaroslav Velinský byl aktivní prakticky do posledních dnů svého života. Během své nemoci ještě stačil nadiktovat text svého posledního literárního díla. V posledních týdnech svého života se svými kolegy připravoval scénář pořadu „Potlach s Kidem“, který měl být uveden ve čtvrtek 14. června 2012 na letošním Mezinárodním festivalu Porta v Ústí nad Labem jako oslava jeho blížících se 80. narozenin. Kapitán Kid již od podzimu 2011 věděl, že už asi nebude moci zpívat a tak pro jistotu práci se zpěvem svých písniček na tomto svém narozeninovém potlachu „svěřil“ jiným. A tak hosty červnového „Potlachu s Kidem“, tentokráte již bez osobní účasti tohoto trampského barda, budou skupiny Bob a Bobci, Náplava, Miki Ryvola a Stařenky (původní Schovanky), Helena Maršálková s Tony Linhartem, Wabi Daněk, Petr Kocman, Věra Martinová či Riding Hoppers. Mirek Kovářík zarecituje některé Kidovy texty a jeden z prvních Kidových spolupracovníků a jeho celoživotní přítel Petr Nárožný, bude celý vzpomínkový pořad moderovat.  

Kapitán Kid a Mohelnický dostavník.
Poprvé Kapitán Kid přijal naše pozvání do Mohelnice v roce 1987 a to na 13. Mohelnický dostavník®, kde se rovněž zhostil funkce člena odborné poroty. Ze své první návštěvy Mohelnice si domů do Libouchce odvezl významné ocenění „Mohelnický zelňák“. Kromě svého recitálu v Galapřehlídce zahrál v neděli v pravé poledne za hudebního doprovodu známé pardubické skupiny STOPA premiérově svou píseň „No to se ví, zase se sejdem“. Náš Dostavník se mu moc líbil a tak přijel i v následujících letech 1988 a 1989, kdy zde dostal ocenění diváků „Osobnost Dostavníku“ a společně s dalšími osobnostmi (Vojtou Kiďákem Tomáškem, Františkem Linhárkem z Poutníků a Vláďou „Fáberou“ Bláhou kapelníkem Stopy Pardubice) byl slavnostně přivezen na bryčce tažené koňmi k hlavnímu podiu. Tři roky po sobě Kapitán Kid, kromě hraní na podiu či u táboráku, u nás působil i jako člen odborné poroty spolu s dalšími osobnostmi.Na 15. Mohelnickém dostavníku® 1989 v neděli 3. září 1989 v poledne společně s mohelnickým Dětským pěveckým sborem ÚSVIT při II.ZŠ na hlavní scéně zazpíval svou písničku „No to se ví, zase se sejdem“. Tato písnička, která vznikla v roce 1974, se na našem festivalu stala již neodmyslitelnou součástí zakončení všech dalších ročníků. Kapitán Kid Mohelnici navštívil ještě při příležitosti 16. Mohelnického dostavníku® 1990 (první Dostavník po sametové revoluci) a naposledy zde účinkoval na 24. Mohelnickém dostavníku® v roce 1998. Kapitán Kid napsal více než 100 trampských písniček, z nichž mnohé zlidověly (Krinolina, Slaboch Ben, Jenoféfa, Savana, Malá Jane, Nezralé maliny, No to se ví a mnoho dalších).

Kapitán Kid nám bude chybět a na letošním 37. Mohelnickém dostavníku® si na něho vzpomeneme nejen při poslední závěrečné písničce „No to se ví, zase se sejdem“.

Pavel Aligátor Nenkovský

 

 TV NOE - spolupráce s Mohelnickým dostavníkem®

V rámci natáčení březnového dílu folkového magazínu „MEZI PRAŽCI“ přijel do Mohelnice v úterý 31. ledna 2012 štáb TV NOE (kameraman Václav Plíšek) a Pavel Strakoš (střih a režie). V „zazimovaném areálu městských sadů“ a především pak v bytě Aligátora natočili spoustu záběrů. A že bylo co natáčet a o čem rozmlouvat není pochyb. Štáb TV NOE odejel  zpět do Ostravy po téměř pěti hodinách práce a odvezl si do svého televizního studia spoustu zajímavého materiálu. Ještě než jsme se rozloučili, tak si se zájmem prohlédli náš známý Mohelnický betlém (viz foto). Premiéra první části z tohoto natáčení bude v sobotu 3. března 2012 v 18:40 hod. na TV NOE. Pořad uvádí Honza Žamboch.
Repríza pak bude vysílána 10.3 v 11 hod., 11.3 v 18:25 hod, 13.3 v 17:25 hod. a 16.3 v 11 hod. Ostatní možné reprízy viz program TV NOE na www.tvnoe.cz. Druhá část pořadu o Mohelnickém dostavníku®, která bude věnovaná mimo jiné vzpomínkám na vznik našeho festivalu hudby a kamarádství (povídání, archivní fotografie apod.), pak bude odvysílaná někdy před letošními letními prázdninami.

 

TV NOE – „Mezi pražci“
Pravidelně jednou měsíčně můžeme na TV NOE zhlédnout hudební magazín „Mezi pražci“, který mapuje rozmanité dění nejen na folkové scéně. Pořad moderuje vynikající muzikant a náš kamarád Honza Žamboch ze Vsetína. Premiéra červnového předprázdninového 9. dílu byla v sobotu 2.6.2012 v 18.40 hod. na TV NOE. Od té doby bylo odvysíláno celkem 7 repríz. Poslední repríza před prázdninami byla odvysílaná v pondělí 25. 6. 2012 dopoledne v 9 hod. Část tohoto magazínu byla věnovaná  Mohelnickému  dostavníku®  a  divákům  tak  byla   nabídnuta  možnost   nahlédnout do

„dostavnické kuchyně“ a dozvědět se něco z historie tohoto známého festivalu hudby a kamarádství. Pravidelné mediální partnery letošního 37. Mohelnického dostavníku® 2012 (Radio Proglas, TV NOE a Telepace Ostrava) letos poprvé rozšíří i naši kamarádi ze Slovenska – Rádio LUMEN. Magazín „Mezi pražci“ bude teď mít dvouměsíční prázdninovou přestávku a další díl budete mít možnost zhlédnout až v září 2012. Všech 9 dílů tohoto magazínu máte možnost kdykoliv si zpětně prohlédnout (pustit) na www.tvnoe.cz  z archívu.

 Kožené účastnické visačky Mohelnického dostavníku® z dílny Antonína Majora Pekaře

Nepřetržitě již od 28. Mohelnického dostavníku® 2002 pro nás z pravé kůže každým rokem vyrábí velice originální visačky náš kamarád Antonín Major Pekař. Po zhlédnutí dostavnického archívu těchto visaček  je patrno, že pro letošní ročník byla vyrobena již desátá série visaček. Věříme, že tato tradice bude pokračovat i nadále. Majore děkujeme Ti.

Galerie

 

© 1998 - 2018  Václav Jokl & Pavel Aligátor Nenkovský  | Licenční podmínky  | Prohlášení o přístupnosti